۱۳۹۸ يکشنبه ۱۴ مهر چاپ
جایی که گردشگران بسیاری به آن رفتند اما هیچ‌گاه بازنگشتند + تصاویر

اسراری از مثلث برمودای ایران

اسراری از مثلث برمودای ایران

ایران نو:خیلی وقت است که از سفر به مریخ به عنوان سفر بی‌بازگشت یاد می‌شود، ولی بد نیست بدانیم روی کره زمین هم جاهایی هست که سفر به آن‌ها بدون بازگشت است.کویر "ریگ‌جن" از صعب‌العبورترین نواحی دنیا، منطقه کویری و پر از تپه‌های شنی و باتلاق‌های نمکی است که از عجایب ایران هم به حساب می‌آید.

کویر "ریگ‌جن" از صعب‌العبورترین نواحی دنیا، منطقه کویری و پر از تپه‌های شنی و باتلاق‌های نمکی است که از عجایب ایران هم به حساب می‌آید. مردم محلی معتقدند این سرزمین نفرین شده است و ارواح پلید و شیاطین در این سرزمین اسرارآمیز حکومت می‌کنند و به همین دلیل هر که پا به ریگ‌جن می‌گذارد بلعیده می‌شود و دیگر باز نمی‌گردد! اما شاید برایتان عجیب باشد که بدانید این روزها ریگ‌جن تبدیل به یکی از مقاصد گردشگری ایران شده و تورهای گردشگری هرازچندگاهی به این کویر سوزان و بلعنده سفر می‌کنند. سرزمینی که اگر پایتان را به آنجا بگذارید خواهید دید که تا شعاع پنجاه کیلومتری‌تان هیچ جنبده‌ای وجود ندارد!

اسراری از مثلث برمودای ایران

ریگ‌جن کجاست؟

مرز مشخصی برای ریگ جن متصور نیست. به‌صورت اجمالی این منطقه در محدوده جغرافیایی مرکز ایران در قسمت غربی کویر مرکزی یا دشت کویر قرار گرفته است. "ریگ‌جن" در جنوب سمنان، جنوب شرق گرمسار، شرق منطقه حفاظت شده کویر، شمال انارک و غرب جندق قرار گرفته و وسعتی برابر با ۳۸۰۰ کیلومتر مربع دارد. هیچ گونه چشمه یا چاه آبی در این منطقه وجود ندارد. در بیشتر نقشه‌ها نامی از این منطقه نبرده شده و تنها دو کویرشناس اروپایی در گذشته در سفرنامه‌های خود به وجود چنین کویری در ایران اشاره‌ای کرده‌اند. "هدین" در کتاب "کویرهای ایران" افسانه‌ای را از مردم آن زمان روایت می‌کند:" که در مرکز ریگ‌جن بهشت گمشده‌ای وجود دارد. در این بهشت دریاچه‌ای هست و در کنار آن جنگل‌های انبوه قرار دارند. شیاطین پشم شترها را در آنجا رها کرده‌اند و هر کسی به این منطقه دست یابد، ثروتمند خواهد شد." اما خوب همان‌طور که گفته شد این‌ها افسانه‌ای بیش نیست و واقعیت ندارد. مسلماً در مرکز ریگ جن نه دریاچه‌ای هست و نه جنگلی. آنچه هست زمین‌های پف‌کرده رسی است که از شدت تبخیر و شوری توانی برای رشد گیاه در خود ندارند.

اسراری از مثلث برمودای ایران

بهترین مسیر

بهترین مسیر دستیابی به ریگ‌جن بخش شمال‌شرق پارک ملی کویر است، یعنی جاده سنگفرش ملک‌آباد که البته داخل مرز پارک بوده و زیر نظر سازمان حفاظت محیط زیست اداره می‌شود. بنابراین باید از این سازمان مجوز عبور بگیرید. مسیر دیگر ورود به ریگ‌جن هم جندق است که دقیقا در نقطه مقابل، یعنی در بخش شرقی پارک قرار دارد. اگر از تهران عازم ریگ‌جن می‌شوید باید بدانید که فاصله تهران تا جندق حدود 170 کیلومتر است. بنابراین برای این سفر باید طوری برنامه‌ریزی کنید که برای رفت‌وبرگشت سوخت و تجهیزات کافی داشته باشید.

سفر به مثلث برمودا

همه این‌ها که گفتیم، دلایل کافی را برای سفر نکردن به ریگ‌جن پیش پایتان می‌گذارد؛ اما با همه این اوصاف اگر باز هم در سرتان هوای ماجراجویی است، پس به این نکته توجه کنید که اگر در کویرنوردی تازه‌کارید به هیچ عنوان ریگ‌جن را به عنوان نخستین تجربه کویرنوردی خود انتخاب نکنید چون حضور در این کویر به تجربه و دانستنی‌های زیادی نیاز دارد. حتی اگر هم حرفه‌ای هستید، حتماً گروهی به این منطقه سفر کنید آن هم با یک تیم کاملا حرفه‌ای. شاید بپرسید با چه وسیله‌ای باید به سمت این کویر روانه شد؟ بهترین وسیله جیپ‌های سبک وزن است، اما فراموش نکنید که هر لحظه امکان گیر کردن و گم شدنتان در کویر ریگ‌جن وجود دارد. پس باید از همه امکان‌های نرم‌افزاری مثل نقشه‌های دقیق و GPS که قبلا تمام مسیرهای عبور از ریگ‌جن روی آن مشخص شده، استفاده کنید.

در عین حال لازم است مسوولان محلی را هم از سفر تیم کویرگردی به ریگ‌جن باخبر کنید تا در صورت مفقود شدنتان بتوانند تیم جستجو تشکیل دهند. ریگ‌جن غیر از احتمال گم شدن و ته کشیدن منابع حیاتی، بهانه‌های دیگری هم برای بلعیدن مسافرانش دارد! فرو رفتن در گل و لجن و باتلاق‌ هم از مهم ترین خطرهایی است که هر مسافری را تهدید می‌کند. با همه این‌ها اگر خطر را به جان خریدید و پا به این کویر گذاشتید، خوابیدن روی شن‌های روان روی تپه‌ای بلند و چشم دوختن به آسمانی که حتی یک نقطه سیاه هم ندارد و شهاب‌سنگ‌هایی که هرازگاهی در آسمان دیده می‌شوند، تمام خستگی روزانه راه رفتن روی شن و فرورفتن در باتلاق را از تن می‌زداید.

اسراری از مثلث برمودای ایران

 

کلید واژه‌ها:
دیدگاه دیگران

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

 منطقه ازاد کیش بانک تجارت بانک سینا بانک صادرات بنر بیمه پارسیان سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران موسسه ملل تامین اجتماعی بیمه دی بانک ملی ایران بیمه کوثر شرکت ذوب اهن
پربیننده‌ترین خبرها
آخرین خبرها