۱۳۹۸ دوشنبه ۱ مهر چاپ

بوی ماه مهر و وظایف خانواده ها

بوی ماه مهر و وظایف خانواده ها

ایران نو:بوی ماه مهر و وظایف خانواده ها

مینا ابراهیمی بسابی

جامعه شناس

اوایل پاییز با بوی مهر درس و مدرسه یادآور خاطرات تلخ و شیرین نخستین روزهای مدرسه رفتن برای هریک از ماست که با شروع آن سبک جدیدی از زندگی و تجربیات تازه ای از رفتارهای خوب و نادرست را تجربه کرده ایم .اولیای مدرسه با برنامه ریزی ما را در پرورش و یادگیری مهارت ها و...دانش ها و ارزش های مطلوب و پسندیده یاری نمودند اما آگاهیم که رشد علمی اجتماعی ، ذهنی ،روانی خارج از دیوارهای مدرسه و کلاس درس خصوصا در جمع خانواده نیز صورت می گیرد. بنابراین برخی از حرف ها و شیوه هایی که بارها بارها تکرار شده را یاد اوری می کنیم باشد نیازهای فرزندانمان را فراموش ننماییم و یاریگر آنان در میسر زندگی و پیشرفت تحصیلی باشیم. این چند توصیه می تواند ماه مهر امسال را برای ما و دانش اموزانمان بهتر و پربارتر کند.

پدر و مادر عزیز ؛

*ارتباط سالم و سازنده بر پایه احترام و صمیمیت و دوستی را با فرزند برقرار کنیم و از شیوه ها و راهکارههای مناسب در برقراری ارتباط استفاده نموده و با علاقه به صحبت های او گوش دهیم و نیز به علایق و توانایی هایش توجه کنیم .

*از ویژگی ها و خصوصیات سنی او در ابعاد مختلف (جسمانی ،اجتماعی ،شناختی ،هیجانی ،اخلاقی )اگاهی کامل داشته باشیم .

*خودمان مشتاق یادگیری مطالب جدید باشیم و این شور و اشتیاق را به فرزند انتقال داده و هر روز را روز یادگیری و دانستن بدانیم و زمانی را برای این کار اختصاص دهیم .

*خارج از توانش از او توقع نداشته باشیم و او را با دیگران خصوصا دختران را با پسران مقایسه نکنید بلکه با توانایی و استعدادهای خودش مقایسه کنید.

*اورادر یادگیری مهارت های زندگی و برقراری ارتباط اجتماعی نظیر همدلی کردن ،مهر و دوستی ،اخلاق نوع دوستانه ،عذر خواهی کردن ، همکاری و مشورت با دیگران و ....که منجر به ارتباط مثبت و سالم با اعضای جامعه خواهد شد کمک کنیم و در صورت لزوم مواردی را گوشزد نماییم .

*از شیوه های متفاوت جهت تشویق (زبانی ،دادن مسئولیت ،هدیه دادن و..)بر اساس تلاش و کوشش او غافل نباشیم تا در آینده با انگیزه ی بیشتر بهتریاد بگیرد .

*به جای توجه بیش از اندازه به نمرات و یا یاداوری ضعف ها و شکست های قبلی از توانایی ها و پیشرفت های کنونی اوتعریف و تمجید کنیم و زمینه ی رشد مهارت هاو استعدادهای گوناگون را برایش فراهم سازیم.

*همکاری با اولیا ء مدرسه از اهمیت ویژه ای برخورداراست بنابراین به صورت مرتب با مدرسه در تعامل و برقراری ارتباط باشیم و از وضعیت درسی و اخلاقی فرزند خود اطلاع کافی پیدا کنیم تا در صورت لزوم با همکاری مربیان تصمیمات معقول و درستی برای بهبود کیفیت اموزشی و پرورشی بگیریم .

* با توجه به اینکه مطالعه کلید موفقیت در یادگیری و زندگی است بنابراین فرزندمان را با دنیای کتاب آشنا و علاقمند کرده و بدین منظور محتوا و مطالب خواندنی نظیر کتاب ، مجله ، روزنامه و...را در دسترس او قرار داده و خودمان نیز کتاب بخوانیم.

*با رفتارهای درست به انان یاد بدهیم که از کارهای غیر اخلاقی بپرهیزند و رفتارهای زشت دیگران را بهانه و دلیلی برای رفتارهای نادرست خود قرار ندهند

*درعصر حاضرباسرعت انتقال و انفجار اطلاعات از طریق اینترنت و فضاهای مجازی مواجه ایم پس ضروریست اگاهی خود را ازاینترنت و دانش های امروزی افزایش دهیم تا از فرزندان خود عقب نمانیم . به امید اینکه با داشتن رابطه ای فعال و پویا هر روز فرزندمان با دیروزش متفاوت شود و آینده ای درخشان، موفق و پر امید را برایش رقم بزنیم.

کلید واژه‌ها:
دیدگاه دیگران

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

تامین اجتماعی بیمه دی بانک سپه بانک ملی ایران بنر بیمه پارسیان بنر شرکت  شیرپگاه بانک سامان موسسه ملل بیمه کوثر شرکت ذوب اهن شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس
پربیننده‌ترین خبرها
آخرین خبرها