۱۳۹۹ سه شنبه ۲۵ شهريور چاپ

شهردار منطقه ۲۰ گفت؛ آمادگی شهرداری در ساماندهی قبور تاریخی و مشاهیر آرامگاه ابن بابویه

شهردار منطقه ۲۰ گفت؛ آمادگی شهرداری در ساماندهی قبور تاریخی و مشاهیر آرامگاه ابن بابویه

در جلسه ای با حضور رئیس سازمان زیباسازی شهرداری تهران، شهردار منطقه ۲۰، رئیس اوقاف شهرستان ری، تولیت آرامگاه ابن بابویه، معاون شهرسازی و شهردار ناحیه یک منطقه ۲۰در خصوص ساماندهی آرامستان قدیمی و تاریخی ابن بابویه بحث و تبادل نظر شد.

به گزارش ایران نو؛ فرهاد افشار گفت: ساماندهی آرامگاه ابن بابویه با توجه به قدمت و هویت فرهنگی و میراثی آن به واسطه مشاهیری که در آن مدفون هستند حائز اهمیت است و در این نشست پیرامون ساماندهی این آرامگاه بحث و تبادل نظر شد.
افشار با اشاره به طراحی اپلیکیشن ویژه زیارت آستان حضرت عبدالعظیم(ع) در شهرداری منطقه ۲۰ و امکان بهره برداری شهروندان به صورت غیرحضوری گفت: مدیریت شهری این منطقه آمادگی آن را دارد در راستای توسعه گردشگری و شناسائی نقاط گردشگری و مذهبی این منطقه با طراحی یک اپلیکیشن، اطلاعات جامعی از این آرامگاه قدیمی در اختیار شهروندان قرار دهد.
وی خاطر نشان کرد: در این نشست ضمن بررسی طرح جامع ابن بابویه، مقرر شد با تشکیل کمیته تخصصی متشکل از نمایندگان سازمان زیباسازی، شهرداری منطقه ۲۰ و اوقاف شهرری، طرح جامع این آرمگاه به منظور ساماندهی قبور بررسی شود.
شهردار منطقه ۲۰ با تاکید بر اینکه طرح‌های ساماندهی آرامستان‌ها می بایست از جنس فرهنگی، هویتی و میراثی باشد، تصریح کرد: براساس قانون، مدیریت آرامستان‌ها برعهده شهرداری‌هاست؛ اما برخی قبرستان ها همچون ابن بابویه در اختیار سازمان اوقاف است و ساماندهی آنها نیازمند تعامل و همکاری سازنده با وزارت میراث و ‌شهرداری تهران است.
این گزارش حاکی است «آرامگاه ابن بابویه» نخستین گورستان شهرری و دومین گورستان تهران است که در دی ماه سال ۱۳۷۵ در فهرست آثار ملی ثبت شد و بقعه شیخ صدوق در آن واقع شده است و بسیاری از مشاهیر، چهره‌های سیاسی و مذهبی از جمله «غلامرضا تختی»، «علی‌اکبر دهخدا»، «محمدعلی فروغی»، «رجبعلی خیاط» و «شهدای سی تیر» در آن مدفون‌ هستند و به عنوان یکی از میراث های تاریخی و هویتی شهرری محسوب می شود.

دیدگاه دیگران

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

بیمه پارسیان بنر بیمه کوثر بنر بانک گردشگری بانک کار افرین بنر سازمان تامین اجتماعی بانک گردشگری موسسه اعتباری ملل بانک اینده
پربیننده‌ترین خبرها
آخرین خبرها