۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۰ ارديبهشت چاپ

۱۷ معبر حادثه خیز ایمن سازی شد

۱۷ معبر حادثه خیز ایمن سازی شد

ایران نو:معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری منطقه۲۲ گفت: ۱۷نقطه حادثه‌خیز در منطقه ۲۲، ایمن سازی و مشکلات ترافیکی آنها برطرف شده است.

مریم نخعی پور معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار منطقه ۲۲ با اشاره به انجام تدابیر ایمنی و حمل و نقلی گسترده در سطح منطقه، گفت: از اوایل سال ۱۳۹۶ تاکنون ۱۵ نقطه به عنوان نقاط پرخطر و حادثه خیز منطقه شناسایی شده بود.
وی افزود: عملیات‌های اجرایی برای ایمن سازی و اصلاح این نقاط در دستور کار این معاونت قرار گرفت. اکنون مشکلات و موانع حمل و نقلی و همچنین ترافیکی این ۱۵ نقطه حادثه خیز از جمله میدان ساحل، دوربرگردان مقابل استادیوم آزادی و سه‌راه زیبادشت برطرف شده است.»

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار منطقه اظهار داشت: «بعد از شناسایی معابر حادثه خیز، این نقاط صورت جلسه می‌شود و عملیات ایمن‌سازی آنها در دستورکار قرار می‌گیرد.

نخعی ابراز داشت: یکی از عمده‌ترین نقاط حادثه‌خیز منطقه محور همدانی، تقاطع پژوهش، محور همدانی، محدوده بلوار کاج یا زینعلی بود که در این نقاط دوربین کنترل سرعت نصب کردیم.
وی ادامه داد: همچنین در طول بزرگراه شهید خرازی در محدوده شهرک شهید باقری که از نقاط حادثه‌خیز محسوب می‌شود. در این محدوده برای کاهش تصادف‌ها رمپ و لوپ‌هایی، ایجاد و دوربین‌های کنترل سرعت نصب کردیم.»

معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار منطقه ۲۲ به یکی دیگر از خیابان‌های حادثه‌خیز منطقه اشاره کرد و گفت: «خیابان جدی اردبیلی هم از جمله نقاط حادثه‌خیز منطقه است که عملیات ایمن‌سازی آن انجام شده است. در مقاطع مختلف هرجا که تصادف خسارتی یا جرحی گزارش شود، نقطه حادثه‌خیز، رفع و حادثه‌ها در آن نقطه کم می‌شود.

وی تاکید کرد: با این وجودد متأسفانه نقاط جدیدی پیدا می‌شود. یعنی باید دائم در طول مسیرهایمان از عوامل بازدارنده استفاده کنیم که راننده متوجه وخامت موضوع شود و رعایت کند. همچنین اگر آمار تصادفات محوری افزایش پیدا کند، پلیس راهور منطقه به ما اعلام می‌کند که این محور تصادفاتش در فلان مقطع افزایش پیدا کرده و اکنون باید رفع ایراد شود.»

معابر منطقه زیر ذره بین نظارتی

معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار منطقه ۲۲ گفت: معمولاً هر ۳ ماه یک بار نقاط حادثه خیز منطقه از طریق پلیس راهور منطقه، شناسایی و به معاونت حمل و نقل و ترافیک منطقه اعلام می‌شود.

نخعی پور در این باره گفت: تاکنون نقاط جدیدی از سوی پلیس راهور معرفی نشده است. اما قطعاً امسال معاونت حمل و نقل محدوده‌های حادثه خیز جدید در منطقه را دوباره شناسایی می‌کند و عملیات اصلاح این نقاط هم با هدف کاهش تصادفات و حفظ جان رانندگان در دستور کار قرار خواهند گرفت.
وی ادامه داد: همچنین اگر پلیس راهور نقطه حادثه‌خیز دیگری معرفی کند، مطالعات و بررسی آن در کوتاه‌ترین زمان انجام می‌شود و در صورت نیاز به اصلاح هندسی، مجوز تأییدیه‌های طرح هندسی را از مرکز دریافت خواهیم گرفت و اگر نیاز به اجرای عملیات آرام‌سازی داشت، تأییدیه آن هم از طریق منطقه، اعلام و ایمن سازی این نقاط هم اجرا می‌شود.

به گفته وی علاوه بر اصلاح و ایمن سازی ۱۵ نقطه حادثه خیز شناسایی شده پلیس راهور، براساس اطلاعات کارشناسانه و مهندسی این معاونت، ۲ معبر دیگر به عنوان نقاط حادثه خیز شناسایی و دلایل بروز تصادف در این معابر هم در حال رفع شدن است.

نخعی پور در این باره توضیح داد: تقاطع خیابان‌های جهاد شمالی و جنوبی با بزرگراه حکیم یکی دیگر از نقطه حادثه خیز منطقه محسوب می‌شود که با توجه به اینکه جزو نقاط اعلامی از سوی پلیس راهور نبود اما این نقطه در بررسی‌های این معاونت به عنوان یکی از نقاط حادثه خیز شناسایی شده و انجام عملیات‌های هندسی این معبر در حال اجراست.
وی افزاود: به دلیل شعاع دید پایین رانندگان در بازوهای شمالی و جنوبی بزرگراه شهید حکیم با خیابان جهاد تصادفات متعددی اتفاق می‌افتاد. برای پیشگیری از بروز این تصادفات طرح هندسی آماده، تأیید و با برگزاری مناقصه‌ای در هفته آینده، پیمانکار این طرح مشخص و عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار منطقه ۲۲ بادآور شد: همچنین بلوار شهید خرازی قبل و بعد از خیابان کاشان هم به اصلاح هندسی نیاز دارد که طرح هندسی این نقطه هم تأیید و تا پایان سال عملیات اجرایی آن هم انجام می‌شود.

به گفته معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری منطقه ۲۲ بعد از اجرای ایمن سازی و اصلاحات هندسی در نقاط حادثه خیز منطقه، تصادفات این بخش از پایتخت در مقایسه با سال گذشته کاهش چشمگیری داشته است. همچنین در زمینه بار ترافیکی هم با انجام اقدامات مؤثری مانند اضافه شدن تعداد پارکینگ‌ها در اطراف دریاچه شهدای خلیج فارس و ساماندهی آنها و تعامل بیشتر با پلیس راهور در ضلع شرق دریاچه و محدوه بام‌لند، کاهش بار ترافیکی در منطقه را در پی داشته است.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار منطقه با اشاره به اینکه میدان ساحل یکی از نقاط حادثه‌خیز منطقه است و تصادفات به دلیل مسیر شمال به غرب و شمال به شرق یعنی چپ‌گرد و راست‌گردی که در میدان قرار داشت اتفاق می‌افتاد. گفت: برای ایمن سازی این مسیر یکی از رویکردهای میدان در مسیر شمال به شرق را مسدود و از طریق اصلاحات هندسی تغییراتی در این مسیر ایجاد شد.

وی افزود: اکنون رانندگان برای حرکت در مسیر شمال به شرق، در بازوی غربی دور می‌زنند و به سمت سمت شرق ادامه مسیر می‌دهند و دیگر این گردش در دور میدان این اتفاق نمی‌افتد. زیرا شکل هندسی میدان به حالت اشکی تغییر پیدا کرده و ایمن‌سازی شده است. اکنون به یکی از نقاط کم‌حادثه و ایمن منطقه تبدیل شده و پلیس راهور هم به دلیل کاهش چشمگیر تصادفات در این مسیر از انجام این عملیات اصلاحی ابراز رضایت کرده است.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار منطقه ۲۲ با اشاره به اینکه تقاطع خیابان‌های مظفر و جرجانی یکی دیگر از نقاط تصادف خیز منطقه به شمار می‌رود، گفت: این سه راه در بین اهالی و رانندگان به تقاطع «چه کنم» شهرت پیدا کرده بود.
وی ادامه داد؛ این سه راه از نظر مهندسی و هندسی اصولی و استاندار نبود. به همین علت رانندگان در این تقاطع برای ادامه مسیرشان سردرگم می‌شدند که منجر به تصادف می‌شد. اصلاح این تقاطع برای پیشگیری از بروز تصادفات در دستور کار قرار گرفت و با گرفتن تأییدیه از معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در نیمه دوم سال گذشته مراحل اجرای این طرح آغاز شد و اصلاح این پروژه در نوروز به پایان رسید.

نخعی اظهار داشت: اکنون در همه مسیر این تقاطع از جمله حرکت شرق به غرب و غرب به شرق به طور مستقیم انجام می‌شود و حتی رانندگان به راحتی و بدون بروز تصادف از دوربرگردان‌های غرب به غرب و شرق به شرق در تقاطع استفاده می‌کنند.

وی ادامه داد: در واقع با اصلاح هندسی این تقاطع و عملیات‌های ترافیکی صورت گرفته رانندگان از سردرگمی در این تقاطع نجات پیدا کردند و تقاطع از وضعیت نابسامان خارج شده است. همچنین با همکاری معاونت عمران شهرداری قرار است در آینده خیابان مظفر جنوبی از طریق پل به خیابان مظفر شمالی که در بالادست منطقه واقع شده متصل شود. به گفته وی این مسیر ارتباطی از طریق نصب پل روگذر روی بزرگراه شهید خرازی ایجاد خواهد شد. با اجرای این عملیات تردد در خیابان مظفر که یکی از مسیرهای پرترافیک منطقه است به شدت کاهش می‌یابد و روان می‌شود.

معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری منطقه با بیان اینکه برای شناسایی نقاط حادثه خیز محور به محور با پلیس مکاتبه می‌کنیم و با گرفتن آمار اقدامات لازم برای ایمن سازی را می‌سنجد و اجرا می‌شود گفت: برای مثال پلیس، نقطه حادثه‌خیز منطقه را اعلام کرده و این معاونت براساس ضریب اهمیت آماری اولویت یک تا ۱۰ این نقاط را مشخص می‌کند و به برطرف کردن نقص می‌پردازد.

وی ادامه داد: اما این اقدامات مراحل و اقدامات متعددی دارد. برای مثال آرام‌سازی، نصب و تکمیل علائم راهنمایی و رانندگی مقدمات ایمن سازی است که با انجام آن در یک فاز چند ماهه، بازخورد علائم ایمنی سنجیده می‌شود و در صورت رضایت‌بخش نبودن و بالارفتن آمار تصادفات یا ثابت مانده همان عدد قبلی، عملیات آرام‌سازی آغاز می‌شود.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار منطقه با اشاره به اینکه در آرام‌سازی ۳ فاز وجود دارد. تصریح کرد: در فاز نخست علائم و تابلوها کامل می‌شود. اگر بازخورد خوب نبود یا خنثی بود، فاز ۲ اجرا می‌شود و اگر باز هم نتیجه مطلوب نبود، فاز ۳ تغییرات فیزیکی انجام می‌شود.

کلید واژه‌ها: #منطقه22: ایران نو
دیدگاه دیگران

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

بانک اینده موسسه اعتباری ملل بنر بانکپارسیان بیمه پارسیان
پربیننده‌ترین خبرها
آخرین خبرها