۱۳۹۹ شنبه ۹ فروردين چاپ

مدیر فناوری اطلاعات بانک صادرات: افزایش تراکنش های غیرحضوری پس از شیوع کرونا/ لزوم حمایت نظام بانکی از خدمات شرکت‌های فین‌تکی

مدیر فناوری اطلاعات بانک صادرات: افزایش تراکنش های غیرحضوری پس از شیوع کرونا/ لزوم حمایت نظام بانکی از خدمات شرکت‌های فین‌تکی

ایران نو:مدیرفناوری اطلاعات بانک صادرات ایران با اشاره به اهمیت خدماتی که از سوی شرکت‌های فین تکی و استارتاپی در حوزه بانکی و مالی در شرایط امروز شیوع بیماری کرونا ارائه می‌شود، گفت: خوب است که شبکه بانکی نیز از این خدمات استقبال کند تا بتوانیم در توسعه این خدمات سریعتر عمل کنیم.

سید جعفر صدری، مدیرفناوری اطلاعات بانک صادرات ایران در گفت‌وگو با خبرنگار فابانیوز تاکید کرد: بانک‌ها در زمینه مقابله با خطرات ناشی از شیوع گسترده ویروس کرونا تمهیدات مختلفی را در نظر گرفته‌اند، نخست اقداماتی در زمینه پیشگیری از ابتلای کارمندان و همکاران بانکی به این بیماری و همچنین تسهیل دریافت خدمات بانکی از سوی مراجعه کنندگان و مشتریان بانک‌ها.
 
وی درباره اقداماتی که بانک صادرات همراه با سایر بانک‌های کشور در زمینه پیشگیری از ابتلای کارمندان و همکاران بانکی به این ویروس در نظر گرفته‌اند، گفت:‌ضدعفونی کردن شعب بانکی، لزوم استفاده از ماسک و دستکش از سوی کارمندان، از جمله اقدامات مهمی است که در این زمینه به صورت متداوم در حال انجام است. همچنین طبق دستورالعملی که از سوی بانک مرکزی صادر شد، فعالیت شعب بانکی نیز به صورت شیفتی در حال پیگیری است و حدود تنها یک سوم از کارمندان بانکی بر سر کار خود حاضر هستند.
 
صدری همچنین گفت: در زمینه گسترش استفاده از خدمات بانکداری الکترونیک و نوین برای تسهیل دریافت خدمات از سوی مشتریان نیز بر اساس دستورالعمل‌هایی که در این زمینه صادر شده است و همچنین تمهیداتی که هر بانک به صورت مجزا برای خود در پیش گرفته است، نظام بانکداری ما توانسته است یک بخش از تراکنش‌ها و سرویس‌ها و خدمات خود را بیشتر به سمت بانکداری الکترونیک سوق دهد و انگیزه بیشتری به مشتریان خود بدهد که از خدمات غیرحضوری بیشتری استفاده کنند.
 
وی تاکید کرد: در این زمینه شاهد افزایش سقف تراکنش‌ها بودیم و تمهیدات قابل توجهی در این زمینه چه در حوزه برداشت وجه و چه در زمینه انتقال وجه انجام شده است و بسیار نیز مورد توجه قرار گرفته و نتیجه بخش بوده است و رشد تراکنش‌ها در این زمینه قابل توجه بود.
 
صدری با این وجود یادآور شد: با این وجود در مجموع میزان تراکنش‌ها در اسفند و اوایل فروردین نسبت به مدت مشابه سال گذشته با کاهش قابل توجهی مواجه بوده است. اما تراکنش‌های غیرحضوری ما نشان دهنده آن است که یک بخش از تراکنش‌هایی که پیشتر در شعبه انجام می‌شد به سمت و سوی بیرون شعبه و درگاه‌های غیرحضوری سوق داده شده‌اند.
 
وی افزود: این اقدام باعث شد یک بخشی از مشتریان که سرویس‌های خود را از داخل شعبه و مواجه با تحویلدار دریافت می‌کردند، به سمت دستگاه خودپرداز هدایت شده‌اند که اقدام مناسبی در جهت کاهش شیوع این بیماری در بانک‌ها بود.
 
مدیرفناوری اطلاعات بانک صادرات ایران در ادامه به نقاط ضعف و قوت نظام بانکداری کشور در زمینه زیرساخت‌های حوزه فناوری‌های نوین اشاره کرد و گفت: اگر بخواهیم به موضوع شیوع این بیماری به عنوان یک فرصت برای گسترش اقدامات و حرکت به سمت بانکداری دیجیتال نام برد، می توان گفت که فضای خوبی ایجاد شده است که مردم از نظر فرهنگی پذیرش این موضوع را داشته باشند و بیشتر به سمت و سوی استفاده از خدمات غیرحضوری بانکداری حرکت کنند و روند توسعه بانکداری دیجیتال سریعتر شکل بگیرد.
 
وی افزود: بحث اصلی در این زمینه، مساله فرایندها است، به نظر می رسد ما از نظر تکنولوژی در حوزه بانکی و شرکت های وابسته استارتاپی و فین تکی، اقدامات بسیار خوبی انجام شده است از این جهت که خدمات و سرویس‌هایی را بدون نیاز به حضور مشتری ارائه دهد اما جای خالی فرایندها از یک سو و از سوی دیگر قوانین و مقررات حاکم بر آن و رگولاتوری به نحوی که مشتری با طیب خاطر سرویس مورد نظر خود را دریافت کند و اگر مشکلی در این زمینه ایجاد شد به سرعت برطرف شود.
 
مدیرفناوری اطلاعات بانک صادرات ایران با اشاره به اهمیت خدماتی که از سوی شرکت‌های فین تکی و استارتاپی در حوزه بانکی و مالی در شرایط امروز شیوع بیماری کرونا ارائه می‌شود، گفت: خوب است که شبکه بانکی نیز از این خدمات استقبال کند تا بتوانیم در توسعه این خدمات سریعتر عمل کنیم.
 
صدری گفت: یکی از فرصت‌هایی که در این زمینه ایجاد شده است موضوع کیف پول است و مهم و ضروری است که مردم را به سمت استفاده از آن و کمرنگ تر شدن استفاده از کارت سوق بدهیم.
دیدگاه دیگران

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

بانک اینده موسسه اعتباری ملل بنر بانکپارسیان بیمه پارسیان بانک ملی ایران
پربیننده‌ترین خبرها
آخرین خبرها