۱۳۹۸ پنج شنبه ۲۴ بهمن چاپ

کاهش ۵۵ درصدی تراکنش‌ کسب و کارهای اینترنتی پس از اجرای رمز دوم پویا/ صاحبان کسب و کار از مشکلات ایجاد شده می‌گویند

کاهش ۵۵ درصدی تراکنش‌ کسب و کارهای اینترنتی پس از اجرای رمز دوم پویا/ صاحبان کسب و کار از مشکلات ایجاد شده می‌گویند

ایران نو::یک فعال در زمینه کسب و کارهای اینترنتی می‌گوید بسیاری از تراکنش‌های خُردی که قرار بود با رمز ایستا انجام شود در بسیاری از بانک ها تنها با رمز دوم پویا امکان پذیر است.

به گزارش   ایران نو، بر اساس اطلاعیه‌های صادر شده از سوی بانک مرکزی اتصال تمامی مشتریان شبکه بانکی به رمز دوم ایستا برای انجام تراکنش‌های بالای ۱۰۰ هزار تومان متوقف شده است و استفاده از رمز دوم ایستا تنها برای تراکنش‌های کمتر از ۱۰۰ هزار تومان همچنان در جریان است.
 
در نگاه اول به نظر می‌رسد همه چیز به درستی در حال انجام است، گزینه پیامکی نیز به صفحات درگاه‌های پرداخت الکترونیکی افزوده شده است و شهروندان می‌توانند به راحتی از آن استفاده کرده و رمز دوم پویای خود را دریافت و تراکنش را تکمیل کنند، اما در واقعیت مشکلات فراوانی همچنان در متن و حاشیه اجرای این طرح وجود دارد که صدای کسب و کارها و همچنین شهروندان را درآورده است.
 
برخی از کسب‌و کارهای اینترنتی از کاهش ۳۰ تا ۵۵ درصدی تراکنش‌های خود خبر می دهند و از گله و شکایت مشتریان خود درباره عدم اجرای درست این طرح می‌گویند که در کنار کیفیت پایین سرویس‌های ارائه شده از سوی بانک‌ها، منجر به سردرگمی و کلافگی صاحبان کسب و کار و مشتریان شده است.
 
در همین رابطه محمد علی معصومی، کارشناس پرداخت الکترونیک شاغل در یکی از شرکت‌های ارائه دهنده خدمات بانکی بر بستر USSD در گفت‌وگو با خبرنگار فابانیوز به مشکلات ایجاد شده برای کسب و کارهای اینترنتی در نتیجه اجرای طرح رمز دوم پویا اشاره کرد و گفت: در چند روز اخیر بین ۳۰ تا ۵۵ درصد از فروش ما کاهش پیدا کرده است.
 
وی افزود: بسیاری از تراکنش‌های خُردی که قرار بود با رمز ایستا انجام شود در بسیاری از بانک‌ها تنها با رمز دوم پویا امکان پذیر است.
 
معصومی تاکید کرد: بسیاری از بانک ها لزوم مراجعه حضوری مشتریان برای دریافت رمز دوم پویا را مطرح کرده‌اند که این موضوع خود مشکلات بسیاری را برای مشتریان ایجاد کرده است. یا حتی پس از مراجعه نیز روند دریافت رمز دوم پویا به درستی برای برخی از مشتریان اجرایی نمی‌شود و اپلیکیشن‌ها پیام خطا ارسال می‌کند. این مسائل بازخوردهایی است که ما تاکنون از مشتریان دریافت کرده‌ایم.
 
وی افزود: همچنین برخی از بانک‌ها مدت زمان استفاده از رمز دوم پویای خود را ۶۰ ثانیه و برخی دیگر ۱۲۰ ثانیه اعلام کرد‌ه‌اند و همه این مسائل باعث شده است که مشتریان نتوانند خرید خود را به درستی تا پایان پیگیری و انجام دهند.
 
این کارشناس پرداخت الکترونیک گفت: شرکت ما در زمینه USSD و فروش شارژ و بسته اینترنتی فعالیت می‌کند و طبیعتا اجرای طرح رمز دوم پویا بر کسب و کار ما تاثیر قابل توجهی داشته است، در ابتدا ما بر این باور بودیم که تاثیرات منفی اجرای این طرح تنها بر روی کسب و کار ما خواهد بود اما متاسفانه شاهد آن هستیم که بر روی کسب و کار دیگر ما که در حوزه IPG و  درگاه پرداخت بانک مرکزی است نیز تاثیر داشته  است چرا که در چند روز اخیر اغلب تراکنش‌ها ناتمام باقی می‌ماند و تراکنش‌های موفق ما بین ۳۰ تا ۵۵ درصد کاهش داشته است.
 
وی تاکید کرد: همچنین قرار بود راه‌حل اتصال بانک‌ها به سامانه هریم برای اجرای طرح رمز دوم پویا اجرایی شود اما بسیاری از بانک‌ها همچنان به این سامانه متصل نیستند و تا یک ماه پیش تنها چند بانک محدود به این سامانه متصل بودند.
 
معصومی تاکید کرد: اغلب مشتریان خرید شارژ از طریق گوشی تلفن همراه کسانی هستند که در شهرستان هستند و دسترسی چندانی به دیگر ابزارهای موجود برای خرید شارژ ندارند و عدم اجرای درست این طرح مشکلات فراوانی را برای آنها ایجاد کرده است.
 
مهرداد صیرفی صاحب یک فروشگاه اینترنتی فروش لوازم حیوانات خانگی انلاین نیز در گفت وگو با فابانیوز در این باره گفت همه سفارشات و پرداخت‌های آنلاین فروشگاه ما تحت تاثیر اجرای طرح رمز دوم پویا قرار گرفته است.
 
وی افزود: بسیاری از مشتریان ما نسبت به استفاده از این رمز ناآگاه هستند و همین موضوع مشکلاتی را هم برای ما و هم مشتریان ایجاد کرده است. به طور مثال از بین ۱۰ سفارش اخیری که امروز به ثبت رسیده است ۵ سفارش در مرحله پرداخت متوقف شده‌اند.
 
سیرتی با اشاره به اینکه حدود ۴۰ درصد از سفارشات ما در چند روز اخیر به مشکل رمز دوم پویا برخوردند، گفت: از زمانی که رمز دوم پویا اجرایی شد مشکلات ما آغاز شد، هر بانکی به روش خود این طرح را اجرا می کند، اپلیکیشن برخی بانک ها به درستی کار نمی کند و کیفیت سرویس های ارائه شده از سوی این بانک ها نیز متفاوت است.
 
وی همچنین گفت: برخی رمزهای دوم پویا ۷ رقمی است و حفظ کردن آن برای مشتریان سخت است حداقل ای کاش این رمزها ۶ رقمی بود تا به خاطر سپردن آن برای مشتریان راحت تر باشد.
دیدگاه دیگران

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

بیمه  کوثر بانک صادرات ایران بیمه پارسیان بنر بانک سامان بانک ملی ایران
پربیننده‌ترین خبرها
آخرین خبرها