۱۳۹۸ جمعه ۲۹ آذر چاپ
وزیر صنعت معدن و تجارت در شهرک صنعتی رازی شهرضا درخواست کرد:

بخشی از مالیات اخذ شده از شهرک‌های صنعتی برای کمک به زیرساخت‌ شهرک‌ها و نواحی صنعتی اختصاص یابد

بخشی از مالیات اخذ شده از شهرک‌های صنعتی برای کمک به زیرساخت‌ شهرک‌ها و نواحی صنعتی اختصاص یابد

ایران نو:وزیر صنعت معدن و تجارت گفت: برای صادرات همه کالاها به‌جز مواردی که از یارانه دولتی استفاده می‌کنند و تنظیم بازار را با مشکل مواجه می‌کنند، محدودیتی وجود ندارد.


‌به گزارش روابط عمومی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، رضا رحمانی روز پنج‌شنبه با بیان این مطلب در نشست با فعالان اقتصادی شهرستان‌های شهرضا و دهاقان در محل شهرک صنعتی رازی شهرضا افزود: سیاست کنونی ما در این وزارتخانه بر توسعه صادرات و مدیریت واردات استوار است؛ بدین سبب برای توسعه صادرات ملاحظه مختصری برای کالاهای با نیاز و مصرف داخلی درنظر گرفته شده است.

وی اضافه کرد: صادرات لازمه رونق تولید و پیشران اقتصاد کشور است و تنظیم بازار داخلی باید در صادرات مورد توجه جدی قرار گیرد تا مشکلی برای کشور ایجاد نشود.

وزیر صنعت معدن و تجارت با اشاره به این‌که صادرات بسیاری از کالاها را می‌توانیم انجام دهیم، ادامه داد: تولید بسیاری از کالاها نظیر کاشی و سرامیک و محصولات فولادی در کشور بیش از نیاز و مصرف کشور است و مشکلی برای صادرات آن‌ها وجود ندارد.

رحمانی در ادامه با بیان این‌که برای تفویض اختیار به استان‌ها هیچ محدودیتی وجود ندارد، خاطرنشان کرد: هرگونه اختیار باید برای صدور مجوز تأسیس به شهرستان‌ها داده شود و همچنین  باید از ظرفیت حوزه الکترونیک و فضاهای ICT برای تولید استفاده شود.

به گفته وی، بیش از ۱۰ درصد صنعت کشور در استان اصفهان مستقر است و هرچه نیاز در این استان وجود دارد، باید تفویض اختیار شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: به هیچ عنوان با توسعه فروشگاه‌های بزرگ به‌ویژه در شهرستان‌های کوچک موافق نیستم و  از روز اول فعالیت اجازه توسعه این فروشگاه‌ها را ندادم، اما مشکل موجود در این زمینه قانون نظام صنفی است و باید این قانون اصلاح شود.

رحمانی تصریح کرد: خام فروشی مواد اولیه ظلم در حق تولید کنندگان است و با افرادی که مواد اولیه را با قیمت یارانه‌ای خریداری و با قیمت بالاتر به فروش می‌رسانند، برخورد می‌شود.

وی همچنین خواهان توسعه فعالیت‌های معدنی شد و افزود: معادن غیرفعال باید بلوکه شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به برخی بازدید‌های امروز خود اضافه کرد: در بازدید از شرکت ترام ‌چاپ سپاهان افتخار کردم؛ چرا که تولید در این شرایط سخت یک کار جهادی و فتح است، واحدهای تولیدی افتخار ما هستند و حفظ خون شهدا اکنون با جهاد تولید انجام می‌شود.

رحمانی در ادامه به مشکلات تحریم‌ها نیز اشاره و بیان کرد: دشمنان مترصد آن بودند که کارخانجات ما را تعطیل کنند که به این نقشه نرسیدند.

وی حفظ وضعیت موجود تولید و اشتغال را به فرموده رهبری یک جهاد دانست و ادامه داد: در این زمینه باید بکوشیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: خوشبختانه علی‌رغم همه مشکلات، اما تولید کشور در هشت ماهه اول سال عمدتاً افزایشی بوده است که این ‌مهم به همت تولید گران کشور رخ داده است.

رحمانی همچنین با اعلام این‌که درحال تکمیل سامانه‌های الکترونیکی هستیم اظهار داشت: سیستمی شدن استعلام‌ها و مجوزهای مورد نیاز واحدها و طرح‌های تولیدی و صنعتی و معدنی برای تسهیل امور و کاهش زمان رسیدگی در دستور کار است.

وی افزود: برای ورود سرمایه‌گذاران و فعالیت آن‌ها در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور و ارائه تسهیلات و حمایت‌ها و فرصت‌های لازم به آن‌ها آمادگی کامل داریم و سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران نیز پیگیر این موضوعات است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواست اختصاص درصدی از مالیات اخذ شده از شهرک‌های صنعتی را برای کمک به زیرساخت‌های شهرک‌ها و نواحی صنعتی پیگیری و تصویب نمایند.

رحمانی در پایان با اشاره به توانمندی‌ها و ظرفیت‌های مناسب شهرضا و دهاقان، برای پیگیری راه‌اندازی منطقه ویژه اقتصادی در شهرستان شهرضا اعلام آمادگی کرد.

منطقه مرکزی ایران نیازمند شبکه توزیع اضطراری آب است
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان نیز در این نشست با بیان این‌که منطقه مرکزی ایران نیازمند شبکه توزیع اضطراری آب است، گفت: تعداد زیادی از طرح‌های این استان به آب نیاز دارد که به همین دلیل معطل مانده است.

سید حسن قاضی عسگر اظهار داشت: همان‌طور که شبکه اضطراری برق در کشور وجود دارد، باید شبکه اضطراری آب هم داشته باشیم.

وی افزود: این نیاز ویژه باید در هیأت دولت مطرح و بررسی شود و برای رفع این مشکل چاره‌ای اندیشیده شود.


معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان اضافه کرد: توانمند سازی تشکل‌های اقتصادی سیاست جدی ما در استان اصفهان است.

قاضی عسگر ادامه داد: واگذاری کارها به تشکل‌های اقتصادی و بخش خصوصی و دخالت نکردن بیش از اندازه دولت، به حل بسیاری از مسائل و مشکلات کمک می‌کند.

وی تصریح کرد: توجه به منطقی‌ سازی تعرفه‌ها راهگشای کار فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان گفت: امروز با معضل تجمع شیر خشک در کارخانه‌های استان مواجه هستیم و در صورتی که به این مسأله توجه جدی نشود، ممکن است کارخانه داران از خرید شیر خودداری کنند و به مشکل امنیتی جدی تبدیل شود.

قاضی عسگر با بیان این‌که شهرک‌های صنعتی با سه مشکل اصلی مواجه هستند، خاطرنشان کرد: سرکوب نرخ ارز به‌عنوان یکی از مسائل و مشکلات اساسی فعالان اقتصادی در طول سال‌های گذشته محسوب می‌شود.

وی با بیان این‌که بسیاری از مسائل اقتصادی با دخالت کمتر دولت در فعالیت‌های اقتصادی حل می‌شود، تصریح کرد: توزیع غیرهدفمند و کور یارانه‌ها از دیگر مسائل و مشکلات صنعتگران است.

به گفته معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان، یارانه‌های بسیاری در کشور ما هدر می‌رود، اما قالی بافان مورد حمایت و بیمه قرار نمی‌گیرند.

قاضی عسگر بیان کرد: بالا بودن سود بانکی برای فعالیت‌های اقتصادی از دیگر مشکلات صنعتگران است که فعالیت‌های اقتصادی را مقرون به صرفه نمی‌کند.

وی تأکید کرد: برای رفع مسائل و مشکلات اقتصادی باید ریشه‌ای و زیربنایی عمل کنیم تا با مشکلات کمتری مواجه شویم.


شهرک صنعتی رازی شهرضا در کیلومتر 60 جاده اصفهان واقع شده است.

مساحت این شهرک صنعتی 1000 هکتار، مساحت فاز عملیاتی آن 890 هکتار، مساحت زمین صنعتی در فاز عملیاتی ۶۲۲.۵۶ هکتار و کل مساحت واگذار شده آن ۳۹۰.۳ هکتار است.

تعداد کل قراردادهای منقعده در این شهرک صنعتی 463 فقره، تعداد کل قراردادهای صنعتی منقعده 418 فقره و اشتغال کل بر اساس مجوزهای صادره آن ۱۲ هزار و ۹۱۹ نفر است.

همچنین تعداد قرارداد بهره‌بردار 124 فقره و اشتغال قراردادهای بهره‌بردار بر اساس مجوزهای صادره ۳ هزار و ۱۸۰ نفر است.

دیدگاه دیگران

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

بنر بیمه کوثر بنر سازمان تامین اجتماعی بنر بانک گردشگری بانک کار افرین بانک گردشگری موسسه اعتباری ملل بانک اینده
پربیننده‌ترین خبرها
آخرین خبرها