۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۷ آذر چاپ
عراقچی در مصاحبه با تلویزیون چین:

اروپائيها در عمل به تعهداتشان شکست خوردند

اروپائيها در عمل به تعهداتشان شکست خوردند

ایران نو:معاون وزیر خارجه ایران گفت: سه کشور اروپایی امضا کننده توافق هسته‌ای در عمل به تعهدات شان بطور کامل شکست خورده اند.

به گزارش  ایران نوبه نقل از شبکه تلویزیونی پرس تی وی، معاون وزیر خارجه ایران گفت: طرف‌های اروپایی توافق هسته‌ای (برجام) بعد از خروج آمریکا از این توافق اقدامات قابل توجهی برای حفظ آن انجام نداده اند.
عباس عراقچی در مصاحبه با شبکه تلویزیونی دولتی چین موسوم به سی جی تی ان گفت: سه کشور اروپایی امضاکننده توافق هسته‌ای در عمل به تعهدات شان، یافتن راهکار‌های عملی و ادامه تعامل با ایران بطور کامل شکست خورده اند. این سه کشور اروپایی در یک بیانیه مشترک که در نشست وزیران دولت‌های طرف برجام به ما ارائه شد، اعلام کردند که در حوزه متفاوت از بانکداری گرفته تا تجارت، حمل نقل، بخش بیمه و بسیاری از حوزه‌های دیگر در برابر ایران خود را متعهد می‌دانند. آن‌ها قول دادند که راهکار‌های عملی برای هر کدام از این حوزه‌ها خواهند یافت. اما در عمل به این تعهدات شان شکست خوردند و تنها راهکاری که آن‌ها ارائه کردند سازوکار اینستکس بود که البته آن هم هنوز عملی و اجرایی نشده است. ایران به آن‌ها یک سال فرصت داده بود.
عراقچی گفت: ایران می‌توانست بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای از این توافق خارج بشود، اما با توجه به آن که  متقاعد شده بود که دیگر طرف‌های این توافق خروج آمریکا را بی تاثیر خواهند کرد، از خروج از توافق خودداری کرد. وی گفت: پایبندی ما به توافق هسته‌ای با هدف ایجاد فرصتی برای دیپلماسی ادامه یافته است.  وی در عین حال گفت: ایران با شرایط کنونی مذاکره با آمریکا را نمی‌پذیرد.
عباس عراقچی در بخش دیگری از این مصاحبه گفت: آمریکا بعنوان یک عضو دائم شورای امنیت قطعنامه این شورا را نقض کرده است. آمریکایی‌ها از توافق هسته‌ای خارج شدند و تحریم‌ها را بطور مجدد ضد ایران اعمال کردند. بر اساس این تجربه، تعامل و مذاکره با آمریکا به تجربه بدی تبدیل شده است. اکنون تجربه مذاکره با آمریکا به یک تجربه شکست خورده تبدیل شده است. ما دیگر هیچ اعتمادی به آمریکا و مذاکره با آن نداریم، زیرا هیچ نوع حُسن نیتی از سوی آن‌ها مشاهده نمی‌شود. بعنوان یک اصل ما تحت فشار حداکثری مذاکره نخواهیم کرد. در تاریخ معاصر هم یک تجربه شکست خورده در مذاکره با آمریکا داشته ایم.
معاون وزیر امور خارجه ایران همچنین گفت: ایران هیچ نگرانی درباره این که چه کسی بعنوان رئیس جمهور آینده آمریکا انتخاب خواهد شد، ندارد. ایران فقط در چارچوب توافق هسته‌ای و به شرط بازگشت واشنگتن به توافق هسته ای، با آمریکا مذاکره خواهد کرد

کلید واژه‌ها:
دیدگاه دیگران

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

بنر سازمان تامین اجتماعی بنر بانک گردشگری بانک کار افرین بانک گردشگری موسسه اعتباری ملل بانک اینده
پربیننده‌ترین خبرها
آخرین خبرها