۱۳۹۸ دوشنبه ۲۲ مهر چاپ

ولاديمير پوتين وارد رياض شد/ آيا روسيه مي تواند در خليج فارس ميانجي باشد؟

ولاديمير پوتين وارد رياض شد/ آيا روسيه مي تواند در خليج فارس ميانجي باشد؟

ایران نو: رئیس جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین در قالب یک سفر رسمی به عربستان سعودی، وارد ریاض شد

به گزارش  ایران نو، هواپیمای رئیس جمهور روسیه در فرودگاه ریاض به زمین نشست. شاهزاده فیصل بن بندر بن عبدالعزیز آل سعود، فرماندار استان ریاض، از رئیس جمهور روسیه در پای پلکان هواپیما استقبال می کند. پس از آن ولادیمیر پوتین، از فرودگاه  به کاخ سلطنتی می رود، جایی که با پادشاه سلمان بن عبدالعزیز آل سعود دیدار خواهد کرد.
پیشتر اعلام شده بود که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در قالب دیداری رسمی به عربستان سعودی سفر خواهد کرد و طبق برنامه اعلام شده با پادشاه و ولیعهد این پادشاهی مذاکراتی خواهد داشت.
در همین زمینه یوری اوشاکوف، معاون ریاست جمهوری روسیه اعلام کرده بود : " در تاریخ 14 اکتبر، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به عربستان سعودی سفر خواهد کرد. این دومین سفر پوتین به این کشور است، برای اولین بار وی در فوریه 2007 در یک دیدار رسمی به ریاض رفت. او در ریاض با پادشاه پیشین این کشور عبدالله بن عبدالعزیز آل سعود دیدار کرده بود."آیا روسیه می تواند در خلیج فارس میانجی باشد؟
نشریه لابلاگ در مصاحبه سه اکتبر لاوروف با روزنامه عربستانی شرق الاوسط، وی حمایت کشورش را از عضویت مجدد سوریه در اتحادیه عرب بیان کرد. در حالی که قرار است ولادیمیر پوتین هفته آینده به ریاض سفر کند،
مصاحبه لاوروف این گمانه زنی ها را برانگیخت که پوتین موضوع عضویت سوریه در اتحادیه عرب را با مقامات سعودی مطرح خواهد کرد. گرچه عربستان و سوریه تاکنون روابط دیپلماتیکی با هم برقرار نساخته اند اما سیاستمداران روسی، لحن معتدل مقامات عربستانی در مورد سوریه را خوشبینانه دانسته اند. پذیرش این درخواست از سوی عربستان باعث تقویت روابط روسیه و عربستان می شود که مسیر خرید و دستیابی به سامانه اس 400 را تسهیل می نماید.
اظهارت نرم مقامات سعودی نسبت به سوریه در کنار تصمیم بحرین و امارات برای برقراری روابط مجدد با سوریه سبب شده که روسیه با نگاه به عضویت سوریه در اتحادیه عرب، روابطش با عربستان را توسعه دهد. اما ترس عربستان این است که تغییر سیاست نسبت به دولت سوریه، ایران را متقاعد کند که استراتژی مقاومت حداکثری که ایران در مقابل فشارهای آمریکا اتخاذ کرده است،  اثر بخش بوده است.
با این حال عادی سازی روابط عربستان با دولت بشار اسد، برای این کشور مزایای استراتژیکی به همراه دارد؛ برقراری مجدد روابط دیپلماتیک با دمشق می تواند به عربستان سعودی اجازه دهد در روند بازسازی سوریه، در كنار مصر و امارات، سرمایه گذاری كند.
با این حال سیاست عربستان در قبال دمشق ، بیش از هر چیزی تحت تاثیر پیشرفت گفتگوهای احتمالی ایران و عربستان است. در حالیکه عربستان در مذاکرات احتمالی تقاضاهای زیادی از ایران دارد اما نمی تواند ما به ازای مناسبی را در اختیار ایران قرار دهد.
شاید یکی از انگیزه های احتمالی که عربستان بتواند به ایران ارائه دهد پایان دادن به مخالفتش با بشار اسد در سوریه باشد. اگر عربستان گام های ماموسی برای کاهش تقابل تنش آلود در یمن بردارد، می تواند برای توافقی ثبات ساز در خلیج فارس با ایران چانه زنی کند.

پیشنهاد پوتین برای میانجی‌گری میان ایران و عربستان
رئیس جمهور روسیه درگیری‌های نظامی گسترده در سوریه را تمام شده خواند و از مشارکت کشورش برای کمک به همکاری ایران و عربستان در مسائل منطقه گفت.
 ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه با تأکید بر لزوم تمرکز بر حل و فصل سیاسی بحران در سوریه، درگیری‌های نظامی گسترده در سوریه را تمام شده خواند.
وی طی نطقی در کنفرانس گفت‌وگوی بین المللی والدای درباره تحولات اوضاع در سوریه گفت: «درگیری‌های نظامی گسترده در سوریه در حال حاضر به پایان رسیده است و به هر حال هیچ راه حل نهایی از طریق عملیات نظامی با هر نتیجه‌ای حاصل نمی‌شود. از همین رو هم اکنون باید روی مسائل حل و فصل سیاسی کار کنیم. چیزی که ما با قاطعیت انجام خواهیم داد.»
به گزارش وبگاه خبری روسیا الیوم، رئیس جمهور روسیه همچنین ایران و عربستان را پرنفوذترین کشور‌های منطقه خواند و گفت: امکان همکاری دو کشور به جای تقابل برای دستیابی به اهداف مشترک وجود دارد.
وی با بیان اینکه انگیزه‌های دیگری هم برای تغییر اوضاع موجود در روابط میان عربستان و ایران و انتقال از رویارویی به همکاری وجود دارد، تصریح کرد: «این دو کشور غالبا با چالش‌های مشترکی نظیر افراط گرایی، جدایی طلبی و تروریسم روبرو هستند و همچنین هر دو اهداف مشترکی درباره توسعه دارند.»
پوتین تأکید کرد: «غلبه بر اختلافات فعلی چیزی است که فقط توسط عربستان سعودی و خود ایران می‌تواند به دست آید. ما فقط می‌توانیم در آن سهیم باشیم و شرایط را مهیا کنیم و گزینه‌های مختلفی را برای حل مشکلات پیشنهاد دهیم، اما تصمیم به خود عربستان و ایران بازمی‌گردد.»
رئیس جمهور روسیه افزود: «ما می‌دانیم هم رهبران عربستان که من می‌خواهم در اسرع وقت با آن‌ها ملاقات کنم و هم رهبران ایران به عنوان شرکای ما که همواره با آن‌ها در ارتباط بوده و اخیرا هم با حسن روحانی رئیس جمهور ایران ملاقات داشتم خواهان خیر و امنیت برای ملت سوریه هستند.»
رئیس جمهور روسیه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه کشورش تلاش‌های زیادی برای تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه بکار بسته است، تاکید کرد: «روسیه انتظار دارد این کمیته کار خود را در ژنو تحت نظارت سازمان ملل آغاز کند.»
«آنتونیو گوترش» روز بیست و سوم سپتامبرگذشته از توافق میان دولت سوریه و احزاب معارض این کشور بر سر تشکیل کمیته قانون اساسی خبر داد. از زمان برگزاری کنفرانس گفت‌وگوی ملی سوریه در 31 ژانویه در سوچی بر سر تشکیل این کمیته که به پیشبرد فرایند سیاسی بحران در سوریه کمک می‌کند مذاکره شده بود.
گوترش افزود: این کمیته نخستین نشست‌های خود را طی چند هفته آینده در ژنو آغاز می‌کند و تشکیل این کمیته می‌تواند و باید آغاز فرایند سیاسی حل بحران در سوریه باشد.
از سوی دیگر سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه هم در حاشیه این کنفرانس گفت که بازگشت سوریه به اتحادیه عرب اساسا با موضع عربستان در ارتباط است.
وی در اظهاراتی خبری گفت: پیشرفت مسیر سیاسی در رابطه با بحران سوریه مجددا بر ضرورت بازگشت سوریه به دامان خانواده عربی، یعنی اتحادیه عرب تاکید می‌کند.
وزیر خارجه روسیه موضع عربستان را در این مسئله مهم خواند و گفت: صدای ریاض در کشور‌های منطقه و خارج منطقه اهمیت دارد.
مسکو بار‌ها بازگشت سوریه به اتحادیه عرب را خواستار شده و تاکید کرده که این گام می‌تواند به حل بحران چند ساله سوریه کمک کند.

تلاش روسیه برای میانجیگری میان ایران و کشورهای عربی منطقه
به عقیده کارشناسان در روسیه، مسکو به دنبال ایفای نقشی تازه در خاورمیانه برای کاهش تنش ها است.
لئونید ایواشف رئیس مرکز مطالعات ژئوپلیتیک روسیه با تایید تلاش روسیه برای میانجیگری میان ایران و برخی کشورهای عربی، اظهار داشت: همه می دانیم که خاورمیانه نیاز به آرامش دارد و طرح های آمریکا و مداخله های این کشور در امور داخلی کشورهای منطقه وضعیت را ملتهب کرده است. 
وی ادامه داد: آمریکا برای گسترش حضور خود در خاورمیانه به تنش آفرینی در منطقه دامن می زند و مهم ترین ابزار برای رسیدن به این هدف ایران هراسی در منطقه است.
گفت وگو درباره بهبودی روابط ایران و برخی کشورهای منطقه نیز در دستور کار مقام های روس بویژه سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه این کشور در سفرهای خاورمیانه ای قرار داشته است. 
روسیه از یک طرف سعی دارد روابط ایران و برخی کشورهای عربی منطقه را بهبود بخشد و از سوی دیگر با طرح های مخرب آمریکا بویژه تلاش های این کشور در سوریه به منظور تجزیه این کشور عربی مقابله کند.
کرملین همچنین مخالفت خود با طرح ناتوی عربی را اعلام کرده و سعی دارد در تحرکات دیپلماتیک خود در کشورهای منطقه، تنش های منطقه ای را کاهش دهد و با این تلاش ها جایگاه و موقعیت خود در منطقه استراتژیک خاورمیانه را به عنوان کشوری که خیر و صلاح همه طرف ها را می خواهد و داوری بی طرف است را تقویت و تحکیم کند.
از نگاه روس ها، بهبودی روابط ایران و کشورهای خلیج فارس از مهم ترین بخش های تلاش هایی است که از یک سو موجب افزایش اعتماد بین کشورهای منطقه و از سوی دیگر شرایط برای عادی سازی روابط بین سوریه و کشورهای عربی و بازگشت این کشور به اتحادیه عرب را فراهم می کند.
در مجموع بنظر می رسد این اقدامات در راستای افزایش نفوذ روسیه در خاورمیانه صورت می گیرد و روسها که از اهمیت بسیار بالای خلیج فارس آگاه هستند از هر فرصت و موردی برای تحکیم جای پای خود در منطقه و کاهش دخالت آمریکا در مسائل و اختلاف نظر های کشورهای منطقه استقبال می کند.
روابط ایران با برخی از کشورهای عربی در سالهای اخیر بر اثر تحریک آمریکا و رژیم صهیونیستی پرتنش بوده است.
این روابط با وجود حسن نیت ایران و اعلام آمادگی تهران برای حل اختلافات از طریق گفت وگو تاکنون بهبود نیافته است.
ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی نیز که در چند سال اخیر به یمن تجاوز نظامی کرده است پس از بی نتیجه ماندن اهداف خود بر وضعیت متشنج در منطقه خلیج فارس افزوده است.
این وضعیت بیشتر به نفع آمریکا و متحدانش تمام شده چرا که توانستند به همین بهانه میلیاردها دلار تسلیحات به کشورهای عربی منطقه بفروشند.
مساله مورد اختلاف دیگر میان ایران و برخی کشورهای حوزه خلیج فارس به ادعای مالکیت جزایر سه گانه برمی گردد که با هدف متشنج کردن اوضاع توسط حاکمان امارات مطرح می شود.
چنین مسائلی دست به دست هم داده است که روسیه از جمله اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل از آمادگی خود برای حل وفصل اختلافات میان ایران و برخی کشورهای عربی و حتی رژیم صهیونیستی سخن بگوید.

کلید واژه‌ها:
دیدگاه دیگران

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

بانک اینده موسسه اعتباری ملل بنر بانکپارسیان بیمه پارسیان
پربیننده‌ترین خبرها
آخرین خبرها