۱۳۹۸ جمعه ۸ شهريور چاپ
محمدجواد ظریف:

به اندازه دیگر اعضای برجام، به توافق هسته ای پایبند خواهیم ماند

به اندازه دیگر اعضای برجام، به توافق هسته ای پایبند خواهیم ماند

ایران نو: وزیر خارجه کشورمان در گفت‌و‌گو با خبرگزاری مالزیایی، توضیحاتی در خصوص برجام و رابطه با آمریکا را ارائه کرد.

به گزارش  ایران نو، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در گفت وگو با خبرگزاری «برناما» مالزی، ضمن درخواست از طرف‌های اروپایی برجام برای پایبندی کامل به این توافق هسته‌ای گفت: ایران به همان اندازه دیگر اعضای برجام، به توافق (هسته‌ای) پایبند خواهد ماند.

او ادامه داد: ما آماده گفت وگو و رایزنی با دیگر طرف‌ها در خصوص بهترین شیوه اجرای این توافق هستیم. ما با اروپا برای یافتن راهی برای عمل به تعهداتشان ذیل برجام گفتگو می‌کنیم

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در گفت وگو با این خبرگزاری در حین سفر یک روزه خود به مالزی بر عدم مذاکره مجدد ایران درباره برجام توضیح داد: «اگر آن‌ها (۴+۱) برای پایبندی به تعهداتشان، نیاز به تعامل با آمریکا دارند، مسئله‌ای است که به آن‌ها مربوط می‌شود و ایران هیچ نقشی در آن ندارد».

وزیر خارجه کشورمان همچنین گفت: اما برای بیش از دو سال، گفت وگو‌های مفصلی با آمریکا داشتیم و به نتیجه رسیدیم؛ که (این نتیجه) ۱۵۹ صفحه بود. (برجام) یک توافق جدی است، (که شامل) تمامی جنبه‌های موضوع هسته‌ای و همچنین تمامی جنبه‌های تحریم‌های آمریکا علیه ایران می‌شود».

ظریف تصریح کرد: علی‌رغم پایبندی ایران، روسیه و چین به برجام، پایبندی دیگر طرف‌های این توافق هسته‌ای (انگلیس، فرانسه، آلمان) قابل مشاهده نیست یا اینکه آن‌ها پس از خروج یکجانبه سال گذشته آمریکا از برجام، «اراده سیاسی برای پایبندی» به این توافق هسته‌ای ندارند.

او با اشاره به اینکه وزیر خارجه آمریکا درباره بهانه خروج آمریکا از برجام که مسئله موشکی ایران بود، گفت: این موضوعات بخشی از توافق نیست. ما در زمینه موضوع هسته‌ای به توافق رسیدیم، ما باید برنامه هسته‌ای خود را محدود می‌کردیم و همچنین موافقت کردیم که اگر به پیشرفت‌هایی در زمینه اجرای توافق هسته‌ای دست پیدا کنیم، اعتماد برای حرکت به سوی موضوعات دیگر به وجود خواهد آمد؛ اما آمریکا شکست خورد و نمی‌تواند تعهد و پایبندی به توافق هسته‌ای را به موضوعات دیگری مشروط کند که در توافق وجود ندارد.

وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: خروج آمریکا از برجام را به واسطه دلایل شخصی ترامپ دانست و ترامپ، میراث اوباما (رئیس‌جمهور سابق آمریکا) را دوست ندارد. او فقط به واسطه دلایل شخصی و نه به دلایل مهم، خواستار خروج از توافق هسته‌ای است.

او در پایان گفت: آمریکا یکسال پیش علی‌رغم مخالفت‌های کشور‌های امضاکننده برجام و پایبندی ایران به تعهداتش ذیل برجام، به صورت یکجانبه از توافق هسته‌ای خارج شد و اعمال فشار به تهران را به امید وادار کردن ایران به مذاکره مجدد درباره یک توافق جدید در پیش گرفت.

دیدگاه دیگران

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

بانک اینده موسسه اعتباری ملل بنر بانکپارسیان بیمه پارسیان
پربیننده‌ترین خبرها
آخرین خبرها