۱۳۹۸ يکشنبه ۲۰ مرداد چاپ

شکست پروژه مکرون در همنشین کردن ترامپ و روحانی

شکست پروژه مکرون در همنشین کردن ترامپ و روحانی

ایران نو: انتشار خبر دعوت رئیس جمهور فرانسه از حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان برای شرکت در نشست گروه هفت ( به عنوان میهمان)، با سکوت و عدم واکنش رسمی کاخ الیزه همراه شده است.شبکه المیادین و پایگاه خبری المانیتور نخستین رسانه هایی بودند که این خبر را منتشر کردند.

پایگاه خبری المانیتور به نقل از منابع آگاه ادعا کرد که مکرون از روحانی دعوت کرده است تا در این نشست که قرار است روز  24 اوت در فرانسه برگزار شودف دعوت کرده اما رئیس جمهور ایران این دعوت را نپذیرفته است و قرار نیست نماینده‌ای هم بفرستد. متعاقبا،روزنامه الشرق الاوسط ، به نقل از منابع مطلع در کاخ الیزه، چنین خبری را تکذیب کردند. با این حال ،روال جاری در کشورهای اروپایی به گونه ای است که دولتها، حتی در قبال اخبار ادعایی و جنجالی رسانه ها واکنش نشان می دهند. سوال اصلی اینجاست که چرا کاخ الیزه واکنشی رسمی در قبال انتشار گسترده خبر دعوت مکرون از رئیس جمهور کشورمان نشان نداده است ؟

واقعیت امر این است که درجریان سفر امانوئل بن مشاور مکرون به ایران ، پاریس اعلام کرد که قصد دارد تلاشهای جدی و متفاوتی را برای کاهش تنشها میان ایران و ایالات متحده آمریکا یا حداقل حفظ تنشها در حد کنونی ( و جلوگیری از تشدید آنها ) صورت دهد. متعاقبا در تماس  تلفنی طولانی مدت  و 100 دقیقه ای روسای جمهور  ایران و فرانسه نیز مکرون بر لزوم حفظ توافق هسته ای و جلوگیری از تشدید تنشها در منطقه تاکید کرد.با توجه به نقش محوری و کلیدی فرانسه ( نسبت به انگلیس و آلمان ) در میان تروییکای اروپایی در خصوص ایجاد و استمرار اینستکس و فراتر از آن، علاقه سنتی فرانسوی ها نسبت به نقش آفرینی خاص و متفاوت در عرصه بین المللی،اقدامات مکرون و دیگر مقامات فرانسوی در راستای آنچه مدیریت بحرانها و شرایط موجود می دانند، چندان تعجب آمیز به نظر نمی رسد. این تلاشها در فاصله اندک باقیمانده تا برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک به نقطه اوج خود رسیده است. فرانسوی ها نشست اخیر گروه هفت، که خود میزبان آن هستند را ظرفیت و بستری برای دیدار مقامات ایرانی و آمر یکایی می دانستند. با این حال رویکرد هوشمندانه جمهوری اسلامی ایران و اصرار کشورمان در خصوص لزوم برداشته شدن همه تحریمهای برجامی و بازگشت  بی قید و شرط واشنگتن به توافق هسته ای ، جایی برای مانور تبلیغاتی ترامپ و واسطه های وی باقی نگذاشته است.

با این حال به نظر می رسد مقامات فرانسوی در صددند بار دیگر برای برگزاری دیدار مقامات ایرانی و آمریکایی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک تلاش کنند. این نشست سالیانه  در ماه سپتامبر( شهریور ماه ) برگزار می شود و رئیس جمهور و وزیر امور خارجه ایران نیز بنا بر روال هرساله در آن حضور دارند.بدون شک، نقش آفرینی خاص امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در قبال پرونده ایران، بدون نظارت و مدیریت ترامپ صورت نمی گیرد. نباید فراموش کرد که کاخ سفید و کاخ الیزه از سال 2017 میلادی ( زمان حضور مکرون در قدرت ) تا کنون ارتباطات گسترده ای در خصوص موضوعاتی مانند تغییر برجام و انجام توافق جدید با ایران داشته اند. بسیاری از تحلیلگران مسائل بین الملل معتقدند که مکرون در میان دیگر بازیگران مطرح اروپایی از جمله آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان و بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس، بیشترین و پررنگ ترین ارتباط را با مقامات کاخ سفید در خصوص نحوه مواجهه با موضوع ایران دارد. در هر حال به نظر می رسد طی روزهای آتی، مقامات فرانسوی تماسهای جدید و متعاقبا پیشنهادات تازه ای را معطوف به نشست امسال مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک مطرح کنند. بدیهی است که این پیشنهادات، از سوی دو کشور آلمان و انگلیس نیز مورد تایید و استقبال قرار خواهد گرفت. با این حال مسجل است که تا زمان عدم بازگشت دولت ترامپ به برجام و جبران خسارات ناشی از خروج واشنگتن از توافق هسته ای، اساسا امکان مذاکره ای میان ایران و ایالات متحده آمریکا وجود نخواهد داشت: پیام واضحی  که از سوی دستگاه دیپلماسی و سیاست خارجی کشورمان به طرفهای غربی منتقل شده است

دیدگاه دیگران

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

بیمه  کوثر بانک صادرات ایران بیمه پارسیان بنر بانک سینا
پربیننده‌ترین خبرها
آخرین خبرها