۱۳۹۸ دوشنبه ۱۴ مرداد چاپ
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در بيرجند خاطرنشان كرد:

حرکت توسعه صنعتی کشور با وجود تحریم‌های دشمن هرگز متوقف نخواهد شد

حرکت توسعه صنعتی کشور با وجود تحریم‌های دشمن هرگز متوقف نخواهد شد

ایران نو: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: بدون شک واحدهای تولیدی که به دنبال اصلاح ساختار و نوسازی نباشند، در آینده نه چندان دور با مشکل مواجه خواهند شد.

 
 
به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، محسن صالحی‌نیا شامگاه یکشنبه در آیین گرامیداشت دهه تولید ملی و تجلیل از فعالان نمونه صنعت، معدن و اصناف استان خراسان‌ جنوبی در بيرجند افزود: امروز اگر واحدهای تولیدی بر اساس تأمین نقدینگی و ایجاد زیرساخت‌ها اقدام کنند، مسلماً مشکلی در بازار فروش نخواهیم داشت که این مهم برگرفته از ممنوعیت واردات برخی محصولاتی است که در کشور تولید می‌شود.
 
وی اضافه كرد: استان‌هایی مانند سیستان و بلوچستان و خراسان‌ جنوبی شاید صنعتی نباشند، اما دارای محصولاتی صادرات محور هستند که از این فرصت برای پویایی تولید باید بهره جست.
 
رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران معرفی ظرفیت‌های تولید در نمایشگاه‌های تخصصی را یکی از مهمترین راهکارهای توسعه و رونق تولید عنوان و اظهار امیدواری كرد با همراهی در مسیر توسعه، پویایی اقتصادی را در منطقه شاهد باشیم.
 
صالحي‌نيا تصریح کرد: حرکت توسعه را نمی‌توان متوقف کرد و اتاق بازرگانی، صنايع، معادن و كشاورزي و سازمان صنعت، معدن و تجارت نسبت به جذب بخش خصوصی با ارائه طرح‌های توجیهی فنی و اقتصادی اقدام کنند.
 
وي ادامه داد: با توجه به ظرفیت شهرک‌های صنعتی اگر این روند قوت بگیرد، با برگزاری کارگروه‌های تسهیل و رفع موانع تولید در سراسر کشور اطمینان داریم بسیاری از مشکلات مرتفع خواهد شد.
 
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: هرچند برخی محدودیت‌های قانونی برای شرکت‌هایی نظیر ایدرو و ایمیدرو برداشته شده، اما این شرکت‌ها از لحاظ قانونی با مشکلاتی روبه‌رو هستند که با ورود بخش خصوصی می‌توان بسیاری از مشکلات تولید را حل و فصل کرد.
 
صالحي‌نيا به بسته ويژه تولید محور ارائه شده توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت نيز اشاره كرد و افزود: نکاتی همچون تأمین مالی با تأکید بر سرمایه در گردش، منابع مالی برای نوسازی، اصلاح و بهبود بخش‌های مختلف تولید، تکمیل طرح‌های درحال پیشرفت و اختصاص منابع ۴۰ درصدی از مهمترین این محورها هستند.
 
وی یادآور شد: رفع موانع اولیه برای اخذ تسهیلات از محل منابع ۴۰ درصدی، زمینه ساز پویایی بخش تولید خواهد شد.
 
رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اضافه كرد: قطعاً با توجه به نرخ ارز و هزینه‌های مورد نیاز تولید، نیازمند طرح‌های اقتصادی قوی بر اساس معیارهای مورد نظر هستیم تا شرایط لازم برای تولید کنندگان فراهم شود.
 
صالحی‌نیا در پايان خاطرنشان كرد: حرکت توسعه صنعتی کشور كه از ابتدای انقلاب اسلامی آغاز شده است، با وجود تحریم‌های دشمن هرگز متوقف نخواهد شد.
 
تسهیلات اشتغال در نواحی صنعتی مناطق محروم عملیاتی می‌شود
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم معاون اول رئیس جمهور نيز در اين مراسم گفت: دولت دوازدهم تسهیلاتی را ویژه اشتغال در روستاها پیش‌بینی کرده است و طبق اصلاحیه جدید به‌زودی تسهیلات اشتغال در نواحی صنعتی مناطق محروم عملیاتی می‌شود.
 
محمد امید اظهار امیدواری كرد صنعتگران استان خراسان جنوبی هم بتوانند از این ظرفیت بهره‌مند شوند.
 
وی افزود: دولت دوازدهم ۱۸ هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی به نواحی صنعتی اختصاص داده که با توجه به سهم ۳۰۰ میلیارد تومانی خراسان ‎جنوبی از این تسهیلات، این استان یکی از استان‌های برتر در جذب اعتبارات است.
 
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم معاون اول رئیس جمهور اضافه كرد: خراسان‌ جنوبی با توجه به نرخ بیکاری بیش از سهم خود از اعتبارات استفاده کرده است، اما امیدواریم باز هم بتوانیم از تسهیلات روستایی که ارزان‌ترین تسهیلات کشور با نرخ سود ۶ درصد و بازپرداخت ۹ درصد است، برای تأمین اشتغال در نواحی صنعتی استفاده کنیم.
 
اميد معدن، گردشگری، محصولات استراتژیک و ارتباطات مرزی را چهار ظرفیت فوق‌العاده در خراسان ‎جنوبی عنوان کرد و ادامه داد: دولت با تمام توان در پویایی این ظرفیت‌ها و استان تلاش خواهد کرد، اما با توجه به وجود این چهار ظرفیت به‌عنوان ارکان توسعه در استان، متأسفانه کمتر توانسته‌ایم بهره‌مند شویم که در حوزه معدن خام‎ فروشی همانند سایر استان‎ها صورت می‌گیرد.
 
وی اظهار داشت: جلوگیری از خام ‎فروشی باید یکی از اولویت‌های استان باشد، اما این روند در محصولات کشاورزی هم کاملاً مشهود است و درباره محصولاتی چون زرشک که رتبه جهانی برای خراسان‌ جنوبی دارد هم کمتر به آن توجه شده است.
 
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم معاون اول رئیس جمهور با بیان این‌که خراسان ‌جنوبی در زمینه زیرساخت‌های گردشگری مورد رنج قرار گرفته است، تصریح کرد: حمل و نقل هوایی، ریلی و آزاد راه‌ها از دغدغه‌های جدی است که ما هم کمک خواهیم کرد و با توجه به  شرایط انقباضی کشور، کار در این زمینه مشکل است، اما با مدیریت درست می‎توان تحولات عظیمی را در این بخش به ارمغان آورد.
 
اميد افزود: جمعیت روستایی ۴۱ درصدی استان خراسان‌ جنوبی نسبت به کشور ظرفیتی بالاست که با توجه به بررسی‌های انجام شده، مهاجرت معکوس در این استان صورت می‌گیرد.
 
وي اضافه كرد: با وجود تمامی مشکلات اقتصادی و خشکسالی‌های موجود، دولت توجه خاصی به اشتغال روستاییان در این استان داشته که امیدواریم با تقویت این روند، شاهد پویایی و توانمند شدن روستاییان باشیم.
 
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم معاون اول رئیس جمهور یادآور شد: اقتصاد روستایی خراسان‌ جنوبی جزء پتانسیل‌های فوق‌العاده این استان است که تأمین حدود ۳۰ درصد فرش دستباف کشور این روند را دوچندان می‌کند.
 
امید حضور تیم جدید مدیریتی در خراسان‌ جنوبی را از دیگر ظرفیت‌های این استان دانست و اظهار امیدواري كرد با توجه به این‌که مردم این استان همواره پیشتاز در فرهنگ و منش هستند، با همراهی استاندار خراسان‌ جنوبی بتوانند مؤلفه‌های توسعه را یکی پس از دیگری محقق کنند.
 
نبود زیرساخت مهمترین مانع توسعه خراسان‌ جنوبی است
در ادامه اين مراسم، رئیس مجمع نمایندگان خراسان‌ جنوبی در مجلس شوراي اسلامي گفت: نبود زیرساخت‌ها مهمترین مانع توسعه در این استان است و برای پویایی خراسان جنوبي در مرحله اول باید این مهم محقق شود.
 
نظر افضلی افزود: از ۶۰ ماده معدنی، ۴۹ مورد در خراسان‌ جنوبی شناسایی شده است، اما آیا توانسته‌ایم این ظرفیت و موهبت خدادادی را به ثروت تبدیل کنیم؟
 
وی اضافه كرد: در استانی که هنوز معادن صنعتی از نبود برق رنج می‌برند، چطور باید کار کرد؟
 
نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: نبود زیرساخت‌های موجود، بنگاه‌های اقتصادی استان را از چرخه رقابت خارج می‌کند و آیا با نبود زیرساخت‌هایی همچون ریل می‌توان با سایر استان‌ها رقابت کرد؟
 
افضلي با اشاره به این‌که دنیا رو به پیشرفت است، ادامه داد: تا همراه با این مسیر نشویم و بخش‌های تولیدی فعال نشوند، تغییر برخی مسیرها منجر به ورشکستگی واحدها و بنگاه‌های اقتصادی خواهد شد.
 
وي يادآور شد: نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی تلاش می‌کنند نگاه دولت به این استان عوض شود و اگر با نگاه ویژه دولت زنجیره‌ها تکمیل شود، شاهد پویایی تولید خواهیم بود.
 
رئیس مجمع نمایندگان خراسان‌ جنوبی در مجلس شوراي اسلامي گفت: ذخائر معدنی یک کشور می‌تواند موجب پویایی شود، اما با توجه به دسترسی به آب‌های آزاد، موقعیت جغرافیایی تأثیرگذار و نیروی انسانی مجرب که می‌تواند موتور محرکه توسعه شود، چرا حرکت اقتصادی به‌وجود نمی‌آید؟ آیا در افق ۱۴۰۴ خواهیم توانست در مسیر توسعه ایفای نقش کنیم؟
 
افضلي با بیان این‌که خراسان جنوبی محروم نیست بلکه مظلوم است، اظهار داشت: پنج هزار میلیارد تومان برای تزریق به استان نیاز است و تا کی باید دغدغه آب شرب روستایی، ریل، برق و سایر کمبودها را داشته باشیم.
 
وی افزود: نگاه‌ها به خراسان جنوبی باید تغییر یابد؛ در غیر این صورت نبود زیرساخت‌ها که تأمین آن وظیفه دولت است، توسعه‌ای را به همراه نخواهد داشت.
 
شناخت ظرفیت‌های معدنی راهی به سوی توسعه
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی هم در بخش ديگر اين مراسم گفت: شناخت ظرفیت‌های معدنی، یکی از مهمترین مسیرهای توسعه استان است که ۶۰ میلیارد تومان برای شناسایی این ظرفیت‌ها در خراسان جنوبی هزینه شده است.
 
داود شهرکی افزود: توسعه معدن سبب ارزش افزوده در مناطق کمتر توسعه یافته استان خواهد شد که امیدواریم با توجه به روند حمایتی دولت از واحدهای تولیدی و جذب یارانه‌های چهار و پنج درصدی بتوانیم رونق اقتصادی را در استان شاهد باشیم.
 
وی اضافه كرد: با توجه به تحریم‌های ظالمانه، تولید کنندگان سال بسیار سختی را پشت سر گذاشتند و به‌عنوان افسران جنگ اقتصادی ایستادند تا شاهد عقب نشیتی پله پله دشمن باشیم.
 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی توجه به رفع مشکلات واحدهای تولیدی و حمایت از آن‌ها را از مهمترین رویکردها در سال رونق تولید عنوان کرد و ادامه داد: با توجه به این‌که بازار فروش از مهمترین مشکلات واحدهای تولیدی در خراسان‌ جنوبی است، امیدواریم با برگزاری نمایشگاه جمهوری اسلامی ایران در مزار شریف افغانستان با محوریت محصولات استان بتوانیم بخشی از مشکلات را مرتفع کنیم.
 
شهركي اظهار داشت: تولید کنندگان با تمام توان در این نمایشگاه شرکت کنند و با توجه به تأمین اعتبار از اتاق بازرگانی و سازمان صمت، تولید کنندگان با کمترین هزینه در این نمایشگاه شرکت خواهند کرد.
 
وي با اشاره به این‌که با تکیه بر محدوده خودمان نمی‌توانیم صنعت را حفظ کنیم، يادآور شد: بازار افغانستان به‌عنوان کشوری مصرف کننده موقعیت خوبی برای صادرات محصولات تولیدی استان است.
 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی از توافقنامه‌های اقتصادی با ایدرو و ایمیدرو در استان خبر داد و گفت: در بحث سرمایه‌گذاری‌های جدید هم با ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) و شرکت‌های وابسته به سازمان تأمین اجتماعی توافقنامه‌هایی بسته شده که هرکدام حداقل با سرمایه‌گذاری ۲۰۰ میلیارد تومانی نقشی در توسعه استان خواهند داشت.
 
درخواست‌های فعالان اقتصادی در سال رونق تولید
حمایت از تولید صادرات‌ محور و صنایع راهبردی، معافیت‌های مالیاتی، اصلاح قوانین تأمین اجتماعی، تأمین ریسک سرمایه‌گذاری، حذف قوانین سختگیرانه، تأمین سرمایه مورد نیاز واحدهای تولیدی، تضمین تسهیلات ارزان، جمع‌آوری منابع خرد مردم و بهره‌گیری از مدیران جوان، از جمله درخواست‌های فعالان صنعت، معدن و تجارت استان خراسان جنوبي در آیین گرامیداشت دهه تولید ملی بود.
 
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند در اين مراسم گفت: با توجه به نبود زیرساخت‌های توسعه در خراسان‌ جنوبی، تولید صادرات محور و صنایع خاص و استراتژیک باید مورد حمایت قرار گیرد.
 
محسن احتشام افزود: مدل بسته حمایتی دولت از واحدهای صنعتی، اصلاح نظام پولی و بانکی به نفع تولید و کاهش نرخ سود بانکی از مهمترین راهکارهای حمایتی دولت در این باره است.
 
وی اضافه كرد: حذف ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده از دیگر رویکردهای حمایت است که در استان محروم مانند خراسان‌ جنوبی، تولید کنندگان نسبت به این موضوع گلایه‌مند هستند.
 
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند معافیت‌های مالیاتی، اصلاح قوانین تأمین‌ اجتماعی، تأمین ریسک سرمایه‌گذاری، تعیین تکلیف واحدهایی که از تسهیلات ارزی استفاده کردند و حذف قوانین سختگیرانه را از مهمترین خواسته‌های تولید کنندگان بخش خصوصی عنوان کرد.
 
احتشام با بیان این‌که بخش خصوصی با تمام هجمه‌های دشمن پای کار ایستاده است، اظهار داشت: بدون شک حمایت دولتمردان به این مهم استحکام خواهد بخشید.
 
با سرمایه اندک امکان معدنکاری نیست
رئیس خانه معدن خراسان‌ جنوبی هم گفت: با توجه به تحریم‌های ظالمانه و نبود زیرساخت‌های موجود در استان، با سرمایه اندک امکان معدنکاری وجود ندارد.
 
علیرضا باقری افزود: طبق بررسی‌های انجام شده برای معدنکاری در یک واحد متوسط به ۱۵ تا ۲۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است و متقاضیان در صورت نبود اعتبار وارد این عرصه نشوند.
 
وی اضافه كرد: با توجه به فرسوده بودن تجهیزات معدنکاری و تولید نشدن این تجهیزات در کشور، روند گرایش به سمت تولید کاهش پیدا کرده که امیدواریم به‌صورت ملی به این مسأله توجه شود.
 
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند با بیان این‌که برای خرید یک بولدوزر به هفت میلیارد تومان نیاز است، تصریح کرد: اگر با فعالیت صندوق تضمین سرمایه‌گذاری معدنی با دارایی ۳۵۰ میلیارد تومان بخواهد کاری صورت گیرد، فقط برای چند واحد می‌توان تجهیزات فراهم کرد.
 
فعالیت ۳۱ هزار واحد صنفی در خراسان جنوبی
رئیس اتاق اصناف خراسان‌ جنوبی نیز گفت: از سه میلیون آمار صنفی کشور، ۳۱ هزار واحد صنفی در استان فعال هستند که نقش مهمی در ایجاد اشتغال ایفا کرده‌اند.
 
رضا علیزاده بیرجندی افزود: ۱۴ هزار و ۳۰۰ واحد صنفی، ۱۴ هزار واحد خدمات، پنج هزار و ۷۰۰ واحد خدمات فنی و ۶ هزار و ۷۵۰ واحد تولیدی در استان فعال هستند که از هیچ‌گونه تسهیلات دولتی برخوردار نیستند.
 
وی اضافه كرد: استفاده از تسهیلات ۱۸ درصدی هیچ مشکلی را از واحدهای صنفی حل نمی‌کند و با توجه به اشتغالزایی ۲۵۰ هزار نفری اصناف کشور در سال گذشته و رشد ۱۲ درصدی آن در سال جاری باید مورد توجه بیشتر قرار گیرد.
 
رئیس اتاق اصناف خراسان‌ جنوبی تضمین تسهیلات ارزان، افزایش مشوق تولید و کارآفرینی، معافیت‌های قانون کار را از مهمترین خواسته‌های واحدهای صنفی خراسان‌ جنوبی ذکر کرد.
 
جمع آوری منابع کوچک و انجام کار بزرگ
مدیرعامل شرکت کویر تایر هم گفت: با توجه به شرایط اقتصادی، جمع‌آوری منابع کوچک از مردم و انجام کار بزرگ تنها راه پویایی اقتصادی در استان است که باید با ارائه طرح‌های توجیه دار تولیدي این مهم را تحقق بخشید.
 
سید محمد حسین زینلی افزود: این مهم در کویر تایر با موفقیت صورت گرفت و امروز شاهد تولیدی موفق در استان هستیم که می‌توان این الگو را در سایر حوزه‌ها هم پایه‌ریزی كرد.
 
وی از برخی دستگاه‌ها با توجه به قرارگیری در سال رونق تولید گلایه و اضافه کرد: مدیرانی که در این جلسه حضور دارند بگویند چقدر به رونق تولید کمک کردند.
 
مدیرعامل شركت کویر تایر اظهار داشت: مگر می‌شود با سیاست‌های کلی نظام همراه نبود و آیا بانکی هست بگوید برای رونق تولید یک یا ۲ درصد از سود تسهیلات را کم کرده‌ایم تا تولید رونق یابد؟
 
زينلي فراوانی مدیران جوان و واحدهای تولیدی فعال در خراسان جنوبی را از مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی ذکر کرد و گفت: قبل از انقلاب فقط سه واحد تولیدی در خراسان جنوبی فعال بود که غیر از قلعه زری، بقیه محو شدند و امروز شاهد حضور مدیران جوان و توانمند هستیم.
 
در این آیین که معاون توسعه روستایی و مناطق محروم معاون اول رئیس جمهور، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و استاندار خراسان جنوبی نیز حضور داشتند، از ۲۵ صنعتگر و تولید کننده برتر خراسان‌ جنوبی تقدیر شد.
 
یکم تیر روز اصناف تا دهم تیر روز صنعت و معدن دهه تولید ملی نام دارد.
کلید واژه‌ها:
دیدگاه دیگران

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

بیمه  کوثر بانک صادرات ایران بیمه پارسیان بنر بانک سینا
پربیننده‌ترین خبرها
آخرین خبرها