۱۳۹۷ دوشنبه ۱۵ بهمن چاپ

خط و نشان کاخ سفید برای اتحادیه اروپا: بین آمریکا و ایران یکی را انتخاب کنید

خط و نشان کاخ سفید برای اتحادیه اروپا: بین آمریکا و ایران یکی را انتخاب کنید

ایران نو:اسوشیتد پرس طی یک گزارش به طرح حمایتی اقتصادی اروپا از ایران و طرح SPV و واکنشهای آمریکا به این اتفاق پرداخته و آن را بررسی کرد.

نویسنده گزارش تاکید دارد که  شواهد نشان می‌دهد دولت ترامپ به شدت مراقب و نگران اروپا برای ایجاد یک کانال پرداخت پول جایگزین برای تسهیل تجارت با ایران و جلوگیری از تاثیر  تحریم هایی اعمال شده ی ایالات متحده بر جمهوری اسلامی است.

به گزارش اسوشیتد پرس، کاخ سفید به اطلاع اروپائیان رسانده و آنها را تهدید کرده است که اگر سعی کنند تا تحریم های جدید علیه ایران را دور بزنند، با جریمه های شدید مواجه خواهند شد. بسیاری معتقدند که اگر طرح حمایتی اروپا به اجرا برسد بدون شک روابط آتلانتیک شمالی(یعنی راوابط آمریکا و اروپا) تحت فشار قرار خواهد گرفت.با این حال، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفته است که  طرح حمایتی اروپا از برجام موسوم به  SPV  "در مرحله پیشرفته" قرار دارد و به زودی به اجرا در خواهد آمد.

 یک مقام ارشد ایالات متحده روز جمعه به خبرگزاری اسوشیتد پرس گفته است  که ایالات متحده به زودی به طور کامل تحریم های خود را علیه ایران اعمال کرده و افراد و اشخاص  جدیدی را به لیست خود اضافه می‌کند.این مسئول بلند پایه ی آمریکایی به تام سناتور تام کاتون در این رابطه به نوعی اروپا را تهدید کرده و تاکید کرد: " اکنون اروپا در یک دوراهی سخت قرا گرفته است. اروپا باید بین آمریکا و ایران یکی را انتخاب کند...من امیدوارم متحدان اروپایی ما عاقلانه انتخاب کنند."

نباید فراموش کرد که نقض کننده ی برجام خود آمریکا بود که سال گذشته به صورت یک جانبه از آن خارج شد و این عمل غیر قانونی را مرتکب گردید.رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ طی یک نطق، برجام را اشتباه و یک  توافق فاجعه آمیز نامید و پس از خروج از آن، تحریم های گذشته به علاوه‌ی تحریمهای جدیدی را  علیه ایران اعمال کرد.

 با این حال، تهران، که بارها اعلام کرده است  سلاح های هسته ای تولید نمی‌کند، همچنان از این توافق نامه پیروی می‌کند، و پنج کشور باقی مانده در این پیمان هم تلاش می کنند تا آن را دست نخورده نگه داشته و مانع بیرون آمدن ایران شوند. طرح حمایتی SPV دقیقا به همین دلیل منعقد شد تا بتواند فشار ناشی از تحریمهای آمریکا را کاهش دهد و از خروج ایران از برجام جلوگیری کند. در همین حال،  آمریکا به بهانه‌ی جلوگیری از توسعه موشک های بالستیک، بیشترین تحریمها را علیه ایران اعمال کرد و گفت که قصد دارد تا تسلیم شدن ایران فشار خود را ادامه دهد.

 اما این اقدام آمریکا با مخالفت اروپا روبرو شد و طرح جدید اتحادیه در صورت به عمل رسیدن می‌تواند تمام رشته های آمریکا را پنبه کند.به همین دلیل است که یکی از مشاوران مسائل خارجی ترامپ  اعلام کرد که ایالات متحده نگرانی های زیادی در مورد سیستم پرداخت جایگزین و طرح  SPV  دارد و آن را نابود کننده‌ی همه‌ی تلاشهای آمریکا برای ضربه زدن به ایران می‌داند.

 آمریکا نگران است که در بلند مدت، سیستم پرداخت پول جایگزین و پیشنهادی توسط اروپا  بتواند به اندازه کافی موفق بوده و جایگزین سیستم انتقال بین المللی بانکی معروف به  SWIFT شود. این اتفاق می‌تواند هرگونه وابستگی بانکی ایران و حتی کشورهای تجارت کننده با ایران را به SWIFT از بین می‌برد.اسوشیتد پرس در ادامه تاکید دارد که ترس بیشتر  ایالات متحده این است که ممکن است در صورت اجرای درست SPV ، کشورهای دیگر غیر اروپایی که شریک تجاری ایران بوده اند تلاش کنند تا از طریق سیستم مالی و بانکی جایگزین اروپایی و به منظور جلوگیری از تحریم های ایالات متحده با ایران تجارت کنند.

 آمریکایی‌ها همچنین اعلام کرده اند که  در حالی که اروپایی‌ها گفته اند که سیستم انتقال پول جایگزین تنها برای معاملات بشردوستانه  و اقلام انسانی مورد استفاده قرار می گیرد، اما این سیستم می‌تواند برای انجام معاملات دیگر مانند نفت هم به کار گرفته شود و تمام برنامه های آمریکا برای تحریم نفتی ایران را نقش بر آب کند.

در مدت اخیر، ایالات متحده آمریکا تحریمهای مختلفی را علیه ایران اعمال کرده اند. به تازگی دولت آمریکا  تصویب کرده است که  شرکت های آمریکایی اجازه فروش قطعات یدکی به خطوط هوایی ایران را ندارند.این شرایط در حالی پیش می‌رود که روابط هواپیمایی اروپا و ایران هم دچار نوسانات بسیار شده است و به نظر می‌رسد اروپا در مورد همه‌ی جوانب حمایت مالی از ایران دچار سردرگمی شده است.اکنون باید صبر کرد و دید که در آینده چه اتفاقاتی برای برجام و طرح SPV می‌افتد و آیا واقعا اروپا در تضمین منافع ایران جدی است یا نه؟

 

دیدگاه دیگران

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

بانک ملی ایران
پربیننده‌ترین خبرها
آخرین خبرها