۱۳۹۷ دوشنبه ۸ بهمن چاپ
حجت‌الاسلام ارزانی در نشست خبری:

40 هزار برنامه از سوی بچه‌های مسجد در دهه فجر برگزار می‌شود/اجرای بزرگترین سرود انقلاب در 12 بهمن

40 هزار برنامه از سوی بچه‌های مسجد در دهه فجر برگزار می‌شود/اجرای بزرگترین سرود انقلاب در 12 بهمن

ایران نو: رئیس ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور گفت: همزمان با سالروز ورود امام خمینی (ره) به ایران (12 بهمن) سرود چهل هزار نفری بچه‌های مسجد برای اولین بار در 400 نقطه کشور اجرا می‌شود.

ایران نو :نشست خبری حجت‌الاسلام والمسلمین حبیب رضا ارزانی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور صبح امروز (دوشنبه، هشتم بهمن ماه) در سالن جلسات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور اصحاب رسانه برگزار شد.

حجت‌الاسلام ارزانی با اشاره به برنامه‌های جشن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی بیان داشت: فجر نماد بسیار ارزشمندی در قرآن است، فجر آغاز حاکمیت نور است و دهه فجر بر این اساس نامگذاری شده است.

وی با بیان اینکه دهه فجر یعنی خط بطلان بر باطل، افزود: همزمان با سالروز ورود امام به ایران در روز ۱۲ بهمن، سرود چهل هزار نفری بچه‌های مسجد برای اولین بار در ۴۰۰ نقطه کشور اجرا می‌شود.

دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد تصریح کرد: در آستانه ۲۶ سال از تاسیس کانون‌ها در چهلمین سال انقلاب بیش از ۴۰ هزار برنامه در قالب برنامه‌های برگزاری جشن، مراسم خاص، برنامه‌های ویژه هنری، فرهنگی و قرآنی در سطح کانون‌ها برگزار می‌شود.

*ثبت ۲۲ هزار و ۹۶۰ کانون فرهنگی هنری

وی با اشاره به عناوین ۱۰ شعار در قالب ۱۰ برنامه شاخص در دهه فجر از سوی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد ادامه داد: در راستای شعار شفاف سازی در سامانه جامع آمار بچه‌های مسجد با نام «سجا» تا کنون ۲۲ هزار و ۹۶۰ کانون ثبت شده است.

حجت‌الاسلام ارزانی با بیان اینکه فرجام حاکمیت فجر انقلاب در جامعه، نور و بهشت است، اظهار داشت: انقلاب مساجد را بازتعریف کرد و برخی کارکردهای مغفول و نهفته آن‌ها را احیا کرد. همچنین باعث شد چندین نهاد در دل مساجد پس از پیروزی انقلاب اسلامی تشکیل شود که کانون‌های فرهنگی هنری از جمله آن‌ها است.

*افتتاح ۶۴۰ کانون جدید در دهه فجر/ اجرای طرح «هر مسجد یک خبرنگار»

وی با اشاره به ثبت‌نام یک میلیون و ۵۵۶ هزار و ۹۵۱ نفر از اعضای کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در سامانه سجا افزود: 640 کانون فرهنگی هنری جدید نیز در بهمن ماه امسال در سراسر کشور افتتاح می‌شود که امید داریم در مجموع هزار کانون جدید تا پایان امسال افتتاح شود.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی «اطلاع رسانی» را شعار دوم توصیف کرد و تصریح کرد:‌  درصدد اجرای طرح «هر مسجد یک خبرنگار» هستیم که بنا داریم ظرف سه سال این طرح عملیاتی شود. به گونه‌ای که امسال در ۴۰ مرکز، ۴۰ خبرنگار و در مجموع ۱۶۰۰ خبرنگار در قالب طرح هر خبرنگار یک مسجد تربیت خواهند شد.

*فعال کردن بخش هنر در مسابقات قرآن

وی با بیان اینکه اولویت سنی برای اجرای طرح هر مسجد یک خبرنگار در بازه سنی ۱۵ تا ۲۱ سال است، ادامه داد: «هنر در خدمت قرآن» شعار سوم کانون‌ها است که مرحله استانی سیزدهمین جشنواره قرآنی مدهامتان تا پایان بهمن ماه امسال ادامه دارد. البته در برگزاری این جشنواره توجه ویژه به موضوع هنر داریم.

حجت‌الاسلام ارزانی با اشاره به ثبت‌نام ۳۲ هزار و ۶۰۰ نفر در سامانه سجا برای شرکت در سیزدهمین جشنواره قرآنی مدهامتان، بیان داشت: در سال گذشته ۱۶۰۰ نفر در این جشنواره شرکت کردند. «گامی به ژرفای قرآن» را شعار چهارم است که در راستای عملیاتی کردن این شعار به صورت تخصصی در حوزه نهج البلاغه و صحیفه سجادیه ورود پیدا کرده‌ایم.

*اعضای مسجد از ۷ تا ۴۰ سال سرود انقلاب را زمزمه می‌کنند

وی «نغمه‌های آسمانی توسط آسمانی‌ها» پنجمین شعار کانون‌های فرهنگی هنری مساجد بیان کرد و گفت:‌ در مجموع 1200 گروه سرود به اجرای سرود چهل هزار نفری کمک می کنند که سن افراد از ۷ تا ۴۰ سال است. این گروه‌ها ۲ سرود «خمینی ای امام» با همان ملودی و با تغییر شعر و «ایران ما» را با مضامین استقلال، عظمت، غیرت، آزادگی، علم و توسعه تحت زعامت ولایت اجرا خواهند کرد.

دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد با اشاره به ششمین شعار با عنوان «نقش پذیری برای نقش آفرینی» ابراز داشت: تئاتر مانند سرود برای همدلی، مشارکت و نشاط آفرینی است. امسال ۴۰ تئاتر در قالب جشنواره «چهل مسجد چهل نمایش» با همکاری حوزه هنری در مساجد محوری کشور اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه هفت هزار و۳۱۰ کتابخانه مخزن‌دار و شش هزار و ۶۳۹ کتابخانه قفسه باز در مساجد فعالیت دارند، افزود: «شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی با کتابخوانی» را شعار هفتم کانون‌ها است که شش هزار و ۵۹۷ کتابدار نیز به صورت افتخاری و بی‌هیچ چشمداشتی و مخلصانه در این کتابخانه‌ها فعالیت می‌کنند.

*اجرای شنبه‌های با کتاب در ۲۰۰ مسجد کشور

حجت‌الاسلام ارزانی با اشاره به اجرای طرح شنبه‌های با کتاب در ۲۰۰ مسجد تصریح کرد: اصل این طرح ابتدا در مسجدی در دلیجان اجرا شد. ائمه جماعات بعد از نماز مغرب و عشا یک کتاب را در قالب طرح شنبه‌ها با کتاب معرفی می‌کنند. در گام اول ۴۰ کامیون کتاب در نیمه اول سال به کانون‌ها ارسال شد که بقیه کتاب‌ها نیز در اسفندماه و همزمان با سالروز تأسیس کانون‌های فرهنگی هنری به کتابخانه‌های مساجد کشور ارسال می‌شود.

وی همچنین از اجرای سفیر اجتماعی در برخی مساجد استان‌های کشور خبر داد و افزود: «تحکیم بنیان خانواده با محوریت مسجد» شعار هشتم است که در میان ۱۳۱ شهر آسیب‌پذیر کشور، ستاد کانون‌های فرهنگی هنری مساجد پنج شهرستان را در فاز اول انتخاب کرده است که بر اساس هر کانون در هر شهرستان ۸۰ سفیر اجتماعی دارد و مجموع حدود 20 هزار نفر را تحت پوشش قرار می‌دهد.

*۲ هزار نفر از مدیر مسئولان کانون‌های فرهنگی هنری بانوان هستند

دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد اظهار داشت: «بانوان پیشگامان تربیت» نهمین شعار کانون‌ها است که بیش از ۲ هزار نفر از مدیران مسئول کانون‌های فرهنگی هنری از بانوان هستند و ما تلاش می کنیم این تعداد را افزایش دهیم. همچنین ۶۰۰ هزار نفر از اعضای ثبت نام کرده در سامانه سجا از بانوان هستند.

وی «یکدیگر را بهتر بشناسیم» آخرین شعار دهه فجر کانون‌ها دانست و گفت: حوزه بین‌الملل کانون‌های فرهنگی هنری را می‌خواهیم فعال کنیم. امسال موکب‌های الاتحاد در ایران و عراق در ایام اربعین حسینی راه‌اندازی شد. همچنین اجلاس «مسجد، پایگاه اخوت جهان اسلام» با حضور ۲۰ اندیشمند خارجی و ۲۰ اندیشمند داخلی برگزار شد.

کلید واژه‌ها:
دیدگاه دیگران

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

بانک ملی ایران
پربیننده‌ترین خبرها
آخرین خبرها