۱۳۹۷ شنبه ۱۹ آبان چاپ
مدیر مجتمع معدنی چادرملو:

تولیدکننده ها برای تامین ارز ناگزیر به صادرات هستند

تولیدکننده ها برای تامین ارز ناگزیر به صادرات هستند

ایران نو:مدیر مجتمع معدنی چادرملو عنوان کرد: تحریم ها برای شرکتی که صادرکننده نیست و تولید آن برای تامین داخلی است خیلی محسوس نیست.

به گزارش ایران نو،سید محمد ابریشمی، مدیر مجتمع معدنی چادرملو در پاسخ به معدن نامه در خصوص تاثیر تحریم های ثانویه که از روز از 13 آبان آغاز شد، عنوان کرد: تحریم ها برای شرکتی که صادرکننده نیست و تولید آن برای تامین داخلی است خیلی محسوس نیست اما در نقل و انتقالات مالی و تامین قطعات در طولانی مدت تاثیر خود را خواهد داشت در این شرایط ما منتظر هستیم تا بدانیم سوئیفت اروپایی چگونه قصد حمایت از کشور را در شرایط تحریم ها خواهد داشت.
وی از دوراندیشی این شرکت در مدیریت شرایط، در تحریم ها گفت: ما انبارهای خود  را از قطعات مورد نیاز پر کرده ایم و این قطعات تا حدود دو سال پاسخگوی نیاز ما خواهد بود.
مدیر مجتمع معدنی چادرملو صادرات را اصلی لازم برای تولیدکننده ها دانست و افزود: در حال حاضر با کاهش ارزش ریال صادرات محصولات فولادی کاملا در شرایط مناسبی است فولاد مبارکه و فولاد خوزستان صادرات بسیار بالا و مناسبی داشته اند و از هر مرحله ای پس از فرآوری سنگ آهن، خام فروشی محسوب نمی شود. خام فروشی به معنی صادرات سنگ آهن است، به همین خاطر باید به کارخانه ها اجازه داده شود تا برای تامین ارز خود درصدی از محصول خود را صادر کنند.
وی افزود: البته محصول ما به صورت صد در صدی خوراک داخلی است، کنسانتره ی تولیدی ما، برای تامین گندله سازی شرکتهای خودمان و بخشی هم برای تامین  فولادمبارکه و فولاد خوزستان اختصاص داده شده است البته اخیرا سنگان هم به آن اضافه شده و گندله ی تولیدی چادرملو هم برای احیای داخلی مصرف می شود اما شرکت هایی هم که صادرات گندله دارند با هدف سرمایه گذاری و تامین قطعات خود ناگزیر هستند صادرات انجام دهند.
ابریشمی افزود: کارخانه ما 40 درصد بالای ظرفیت اسمی خود تولید می کند در نتیجه امکان افزایش تولید نیست. البته ظرفیت سازی در برنامه های بلند مدت ما قرار دارد اما این اقدامات نیازمند تامین مالی هم هست وقتی به واسطه تامین نیاز داخلی تمام  محصولات ما به تولیدکننده داخلی داده می شود ما برای تامین ارز خود دچار مشکل می شویم . کارخانه ی احیای چادرملو برای تامین تجهیزات نیازمند ارز است در شرایط فعلی هم از طریق دولت امکان تامین ارز نیست. این امر سبب می شود به دنبال برنامه ای برای صادرات کنسانتره، گندله و فولاد باشیم تا مجددا ارز حاصل، سرمایه گذاری در همین بخش شود.

کلید واژه‌ها: #چادر ملو: ایران نو
دیدگاه دیگران

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

بانک ملی ایران بیمه تامین اجتماعی
پربیننده‌ترین خبرها
آخرین خبرها